притисни ентер »

Имаме проблем со работна сила, се пожалија бизнисмените на министрите кои им одат во посета
Имаме проблем со работна сила, се пожалија бизнисмените на министрите кои им одат во посета

Имаме проблем со работна сила, се пожалија бизнисмените на министрите кои им одат во посета

Со цврсти законски гаранции ги олеснуваме и охрабруваме инвестициите на компаниите во технолошко унапредување и отворање нови работни места, порача министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска при денешната посета на швајцарската компанија „Даниел Рухти“. – Потребите за континуирано техничко и технолошко унапредување на

Апостолска: Со законски гаранции ги охрабруваме компаниите да инвестираат во технологија и нови работни места

Апостолска: Со законски гаранции ги охрабруваме компаниите да инвестираат во технологија и нови работни места

Со цврсти законски гаранции ги олеснуваме и охрабруваме инвестициите на компаниите во технолошко унапредување и отворање нови работни места, порача министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска при денешната посета на швајцарската компанија „Даниел Рухти“. – Потребите за континуирано техничко и технолошко унапредување на

Законодавно-правна комисија: Нема потреба од автентично толкување на член што не постои

Законодавно-правна комисија: Нема потреба од автентично толкување на член што не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека нема потреба за давање автентично толкување за член што не постои, односно на членот 11 од Законот за помилување донесен во 1993 година. Инаку, единствена точка на дневниот ред беше барањето за давање автентично толкување на членот 11 од Зкаонот за помилување, поднесено од

Апостолска во посета на компанијата „Даниел Рухти“

Апостолска во посета на компанијата „Даниел Рухти“

Потребите за континуирано техничко и технолошко унапредување на производствените процеси од страна на компаниите. Со цврсти законски гаранции воведовме олеснувања во реализацијата на нови инвестиции, стабилната финансиска рамка за мерките од Законот за финансиска поддршка на инвестициите влева доверба и охрабрување кај успешните компании да бидат уште

Средба Заев-Трудо: Зајакнување на односите како сојузници во НАТО

Средба Заев-Трудо: Зајакнување на односите како сојузници во НАТО

За зајакнување на односите меѓу Северна Македонија и Канада во сите области како сојузници во НАТО се заложија денеска премерите на двете земји, Зоран Заев и Џастин Трудо на средбата на маргините на Самитот на НАТО во Лондон. На средбата присуствуваа и заменик претседателката во Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за европски

Првиот човек на НАТО не сакаше да го коментира потегот на ЕУ за Македонија

Првиот човек на НАТО не сакаше да го коментира потегот на ЕУ за Македонија

На попладневната прес конференција во Лондон, на вториот ден од Самитот на НАТО,  Генералниот секретар, Јенс Столтенберг, беше прашан да одговори како тоа Северна Македонија е добра за НАТО, но не и Европската унија. Столтенберг се огради од политиките на ЕУ. -Северна Македонија и премиерот Зоран Заев имаа топло добредојде на денешната средба. Очекувам

Една жртва во пожар во барака во Трнодол

Една жртва во пожар во барака во Трнодол

Во пожарот што попладнево избувна во барака во скопската населба Трнодол има една жртва. Телото е пронајдено при расчистување на остатоците од пожарот. – Пожарот е изгаснат пред околу 20 минути. Дел од пожарникарите кои останаа на терен да го расчистат теренот го пронајдоа телото, изјави командантот на Територијалната противпожарна единица на Град

Граѓаните ќе имаат можност да одлучуваат каде ќе се трошат парите предвидени за капиталните инвестиции од буџетот на општина Тетово

Граѓаните ќе имаат можност да одлучуваат каде ќе се трошат парите предвидени за капиталните инвестиции од буџетот на општина Тетово

Граѓаните ќе имаат можност да одлучуваат каде ќе се трошат парите предвидени за капиталните инвестиции од буџетот на општина Тетово. Денеска во Општина Тетово граѓаните имаа можност да ги кажат проблемите на градот, кои би се решиле доколку се искорстат наменски и правилно парите предвидени за капитални инвестиции. Граѓаните истакнаа повеќе проекти

Претседателот Пендаровски ја прими постојаната координаторка на ООН во Република Северна Македонија, Росана Дуџак

Претседателот Пендаровски ја прими постојаната координаторка на ООН во Република Северна Македонија, Росана Дуџак

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими постојаната координаторка на ООН во Република Северна Македонија, Росана Дуџак и тим лидерот на групата експерти за реализација на новата рамка за соработка на земјата и агенциите на Обединетите нации, Роберт Скот Хејзлет. Соговорниците го информираа претседателот Пендаровски