притисни ентер »

Вонземна убавина: Погледнете како изгледа изгрејсонцето на Марс
Вонземна убавина: Погледнете како изгледа изгрејсонцето на Марс

Вонземна убавина: Погледнете како изгледа изгрејсонцето на Марс

Како што веројатно знаете, Марс е неплодна и сува планета. Земјата, пак, има многу вода. Понекогаш овие две многу различни планети наоѓаат заедничка основа под светлината на Сонцето. Роверот „Кјуриосити“ на НАСА неодамна направи прекрасна фотографија на која се гледа како се раѓа зората низ кратерот Гејл. Даг Елисон, научник од НАСА кој ја направил

Марс во зора: NASA Curiosity и фотографии од вселената

Марс во зора: NASA Curiosity и фотографии од вселената

Марс, за разлика од Земјата, е „неплоден и сув“, но сепак го грее истото сонце, па роверот Curiosity забележа едно изгрејсонце на Црвената планета – зора над кратерот Гејл. Роверот на NASA го сними призорот на 30. ноември, а на левата страна на фотографијата се гледа Сонцето, кое едвај го осветлува пејзажот во кој се наоѓа Curiosity. Најинтересно е

Марс во зора: NASA Curiosity и фотографии од вселената

Марс во зора: NASA Curiosity и фотографии од вселената

Марс, за разлика од Земјата, е „неплоден и сув“, но сепак го грее истото сонце, па роверот Curiosity забележа едно изгрејсонце на Црвената планета – зора над кратерот Гејл. Роверот на NASA го сними призорот на 30. ноември, а на левата страна на фотографијата се гледа Сонцето, кое едвај го осветлува пејзажот во кој се наоѓа Curiosity. Најинтересно е

КOН МAРC ПOЛEТУВAАТ 4 ЛEТAЛA: Мeѓy нив и aрaпcко и кинecкo

КOН МAРC ПOЛEТУВAАТ 4 ЛEТAЛA: Мeѓy нив и aрaпcко и кинecкo

Иако ја основаа вселенската агенција во 2014 година, Обединетите Арапски Емирати планираат во јули да го лансираат леталото Хоуп Марс, првата мисија на Црвената планета од исламска држава. Во февруари, ќе биде лансирана мисијата на Сончевиот орбитер од Кејп Канаверал, Флорида. Тоа е соларен истражувачки сателит дизајниран од Европската вселенска агенција