притисни ентер »

Електричен Volkswagen e-Kubel?! / ФОТО
Електричен Volkswagen e-Kubel?! / ФОТО

Електричен Volkswagen e-Kubel?! / ФОТО

На крајот на јуни, VW аплицираше за регистрација на името e-Samba, а тогаш се шпекулираше дека може да се користи за производната верзија на концептот ID Buzz, но тој автомобил сепак ќе ја задржи ID ознаката. Во следните недели, Volkswagen ги регистрираше имињата е-Beetle, е-Golf Classic, е-Kubel и е-Karmann. Името е-Kubel веројатно се однесува на

Volkswagen подготвува електричен караван за сериско производство

Volkswagen подготвува електричен караван за сериско производство

Серискиот автомобил ќе се базира на концептот ID. Space Vizzion кој беше претставен на минатогодишното издание на Саемот за автомобили во Лос Анџелес. Концептот се базираше на модуларна платформа MEB, а така ќе биде и со верзијата наменета за клиенти. Шефот на Volkswagen, Ралф Брандштатер потврди дека електричниот караван наскоро ќе влезе во сериско

VW ID.5 Coupe SUV ќе се продава само во Европа

VW ID.5 Coupe SUV ќе се продава само во Европа

Откако се појавија моделите ID.3 и ID.4 од Volkswagen доаѓа веста дека веќе се тестира нивниот роднина ID.5 Coupe SUV што ќе се продава ексклузивно само во Европа. Комерцијализацијата на моделот се очекува следната година, потврди Томас Улбрих, шефот на VW e-mobility. Делумно одговорен за оваа одлука е всушност моделот ID.4, кој ќе служи како EV на

Пристигнува електричен VW I.D. Vizzion concept

Пристигнува електричен VW I.D. Vizzion concept

Неодамна беше потврдено дека Volkswagen ID. Space Vizzion ќе дибие сериска верзија воо текот на 2023 година, а сега, некои медиуми пишуваат дека сериската варијанта на I.D ќе започне со производство во истата година… Според некои извори, сериската верзија ќе ја носи ознаката Aero, а ќе се прави во фабриката на Volkswagen, во Емден, Германија. Како

Volkswagen подготвува спортски електричен караван

Volkswagen подготвува спортски електричен караван

ID. Space Vizzion е најновиот концепт на Volkswagen од ID брендот за електрични возила кој добива зелено светло да започне со производство Volkswagen го покажа ID. Space Vizzion пред една година на Салонот во Лос Анџелес како седмиот концепт поставен на нивната MEB платформа. Концептот има форма на спортски караван, а во една објава на социјалните

Електричен Volkswagen e-Kubel

Електричен Volkswagen e-Kubel

Претходно, Volkswagen, поднел апликација за заштита на имињата на своите класични модели со префиксот „е“, што укажува на нивно заживување, но со употреба на електричен погонски систем… На крајот на јуни, VW аплицираше за регистрација на името e-Samba, а потоа се шпекулираше дека може да се користи за производната верзија на концептот ID Buzz, но тој