притисни ентер »

Lyriq -првиот електричен модел на Cadillac го напаѓа Tesla на домашна почва!
Lyriq -првиот електричен модел на Cadillac го напаѓа Tesla на домашна почва!

Lyriq -првиот електричен модел на Cadillac го напаѓа Tesla на домашна почва!

Cadillac компанија во сопственост на General Motors (GM) го прeтстави својот прв SUV електричен автомобил, со ветување дека ќе грабне дел од пазарниот удел главно на исто така американската компанија во тој сектор, Tesla, што во овој момент е лидер во светот… Cadillac Lyriq е SUV со средна големина, што почна со продажба во Кина, а ќе пристигне во

Cadillac го претстави својот прв електричен SUV

Cadillac го претстави својот прв електричен SUV

Откако претходно ја најави премиерата, General Motors конечно го претстави електричниот Cadillac Lyriq кој е всушност прв електричен SUV на Cadillac, а кој доаѓа како конкурент на Tesla. Од претходно е познато дека овој модел се темели на новата модуларна платформа за електрични автомобили која овозможува погон на предните, задните, но и сите четири

Какви електромобили купуваат Европјаните?

Какви електромобили купуваат Европјаните?

Статистика направена од страна на германскиот бренд BMW, покажува какви автомобили најмногу се продаваат во Европа. На инфографикот, кој може да се види подолу се вклучени сите електрифицирани автомобили, чисти електромобили и различни видови на хибриди. Последните се енергетски трактати од бензинов мотор и електромотор, како и од дизел мотор и електромотор

„Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија. Кога пред десетина години „Tesla“ ја најави својата прва електрична луксузна лимузина, големите традиционални производители на автомобили не и придадоа преголемо значење на тоа. Во меѓувреме, трендовите