Фуриозен пресврт на Шпанија против Словенија

Ракометарите на Шпанија ја победија Словенија на стартот на Олимписките игри со 25:22 (8:11). Словенците одиграа лошо, особено во нападот во последните 20 минути поради што го загубија натпреварот. Словенците 40 минути го контролираа натпреварот, имаа предност од тригола по првиот дел, таа разлика ја пдржуваа до 40.минута кога Шпанците, предводени

Шпанија слави, Варгас ги запре Словенците

ШПАНИЈА - СЛОВЕНИЈА  25-22 (8-11) Шпанија е победник на премиерниот натпревар од машкиот турнир на Олимписките игри. Утрово славеа победа од 25-22 над Словенија, на меч на кој и избраниците на Урош Зорман имаа реална шанса да победат. Шпанците не стартуваа добро, Словенија го контролираше натпреварот и можеше сѐ да реши и во првите 40 минути. Но, нивното