притисни ентер »

Пелистер го преживеа лудиот финиш против Кожув и стигна до седма победа во Гевгелија
Пелистер го преживеа лудиот финиш против Кожув и стигна до седма победа во Гевгелија

Пелистер го преживеа лудиот финиш против Кожув и стигна до седма победа во Гевгелија

Пелистер остана стопроцентен во домашниот шампионат и по одиграниот седми натпревар во Првата лига, па дури и во ситуација кога се чинеше дека се наоѓа пред пораз во моментите кога Кожув направи пресврт во самата завршница. Тимот од Гевгелија цел натпревар беше во подредена улога, имаше и двоцифрена негатива на семафорот, но во минутите и секундите

Пелистер покажа карактер, се „врати од мртвите“ и ја освои Гевгелија

Пелистер покажа карактер, се „врати од мртвите“ и ја освои Гевгелија

Заостанатиот натпревар од првото коло помеѓу Кожув и Пелистер донесе возбудување во „26ти Април“ каде на „црвено-белите“ и „зелено-белите“ им беа потребни дополнителни пет минути, откако во регуларниот дел двата тима ги пропуштија своите шанси за славје. И покрај лошата реализација за три поени, Пелистер успеа да стигне до победа од 83-88 преку добрата

Пелистер остана перфектен, Кожув падна по продолжение

Пелистер остана перфектен, Кожув падна по продолжение

Кожув и Пелистер одиграа одличен натпревар со бројни пресврти, кој беше решен по едно продолжение. Победник од овој дуел излезе тимот од Битола, славеше со 83-88 за седма победа во низа и зацврстување на лидерското место на табелата во Првата лига. Избраниците на Марјан Илиевски беа одлични во првата четвртина (10-22). Гевгеличани кои натаму се без

Пелистер се коцкаше против Кожув, но по продолжение дојде до - седум од седум!

Пелистер се коцкаше против Кожув, но по продолжение дојде до - седум од седум!

Кошаркарите на Пелистер го одбраа потешкиот пат кон седмата победа во седмиот меч од новата сезона, откако вечерва, по едно продолжение, како гости, го совладаа Кожув (88-83). Битолчани брзо дојдоа до убедлива предност уште во првата четвртина (22-9), која ја оддржуваа се до стартот на второто полувреме. Домаќинот тогаш заигра далеку поангажирано и

Пелистер го искачи Кожуф, битолчани по продолжение слават во Гевгелија

Пелистер го искачи Кожуф, битолчани по продолжение слават во Гевгелија

Во најтешкиот натпревар од почетокот на шампионатот, лидерот Пелистер се намачи да извојува победа на гостувањето во Гевгелија против Кожуф со 83-88 (10-22, 23-21, 25-16, 14-13, 11-16) , во заостанатиот дуел од првото коло. Победникот беше решен по продолжение, откако Кожуф прокоцка +4 на влезот во последната минута. Сепак, Пелистер покажа квалитет

Пелистер не се шегува, седма победа во низа, падна Кожув по продолжение

Пелистер не се шегува, седма победа во низа, падна Кожув по продолжение

Кошаркарите на Пелистер  го совладаа Кожув на негов паркет и тоа по продолжението од пет минути со 88-83, стигнаа до седмиот триумф во низа. Екипата од Битола ја најави победата уште во првата четвртина, ја реализира со 22-9, но потклекнаа во Гевгелија во вториот дел, домаќинот стигна до пресврт, но резултатот по четвртата четвртина гласеше 72-72.

Пелистер остана перфектен, Кожув падна по продолжение

Пелистер остана перфектен, Кожув падна по продолжение

Кожув и Пелистер одиграа одличен натпревар со бројни пресврти, кој беше решен по едно продолжение. Победник од овој дуел излезе тимот од Битола, славеше со 83-88 за седма победа во низа и зацврстување на лидерското место на табелата во Првата лига. Избраниците на Марјан Илиевски беа одлични во првата четвртина (10-22). Гевгеличани кои натаму се без