притисни ентер »

Сирово задоволство: Торта од малина со бело чоколадо
Сирово задоволство: Торта од малина со бело чоколадо

Сирово задоволство: Торта од малина со бело чоколадо

Дали некогаш сте пробале сиров десерт? Ако не, тогаш време е да го направите тоа! Потребни состојки: За подлогата: 120 грама бадеми 6 урми 20 грама кокосов путер 1/2 кесичка ванилин шеќер За кремот од бело чоколадо 240 грама индиски ореви 60 милилитри лимонов сок 60 милилитри мед 50 грама кокосов путер 60 грама какао путер 1/2 кесичка ванилин шеќер

Сочни и здрави коцки со крем-сирење

Сочни и здрави коцки со крем-сирење

Си го купивте новиот готвач од нашиот гастро-мајстор Давор Панчевски ? Неговата нова книга се вика „Dave’s Kitchen: најдоброто од македонската кујна“ и содржи 125 едноставни и вкусни традиционални рецепти, на кои ќе се потсетат повозрасните генерации, а помладите ќе имаат можност да ги научат. Целта на овој готвач е да ги оживее рецептите што потекнуваат

Чококрем со ориз, лешници и авокадо(посно)

Чококрем со ориз, лешници и авокадо(посно)

Екстра чоколаден крем.... Подготовка 1. Лешниците кратко ги потпекуваме, ги ладиме и мелеме. 2. Оризот го ставаме во зовриена вода со прстофат сол и го вариме на тивко. При крајот на варењето додаваме шеќер, ванилин шеќер и оризовото млеко во прав растворено во малку вода. 3. Сутлијашот го оставаме да подизлади па го ставаме во чашката во која ќе ја

Бомбици со бадеми и кокосов крем

Бомбици со бадеми и кокосов крем

Си купив кокосов крем и го пробав во разни колачиња. Следат рецепти од останатите, а овие како поедноставни ви ги претставувам први. Подготовка 1. Бадемите кратко потпечете ги во тавче на рингла. Откако ќе се изладат измелете ги. 2. Кокосовиот крем заедно со шеќерот доведете го до вриење колку да се растопи шеќерот, тргнете го на страна и додадете