притисни ентер »

АБА и ја намали казната на Ц. Звезда!

АБА и ја намали казната на Ц. Звезда!

Усвоена е жалбата на Ц. Звезда. Белградскиот кошаркарски клуб добро мина откако се жалеше на одлуката на првостепената комисија на АБА откако не го одигра мечот во Подгорица. Казната беше 20.000 евра, сега таа се намалува на 15.000 евра, одземениот бод и се враќа на Ц. Звезда. Со оваа нова одлука се остава простор да се одигра тој меч кој беше откажан

АБА и ја намали казната на Ц. Звезда!

АБА и ја намали казната на Ц. Звезда!

Усвоена е жалбата на Ц. Звезда. Белградскиот кошаркарски клуб добро мина откако се жалеше на одлуката на првостепената комисија на АБА откако не го одигра мечот во Подгорица. Казната беше 20.000 евра, сега таа се намалува на 15.000 евра, одземениот бод и се враќа на Ц. Звезда. Со оваа нова одлука се остава простор да се одигра тој меч кој беше откажан

АБА и го врати бодот на Црвена Звезда и ја намали и паричната казна за неодиграниот меч со Будуќност

АБА и го врати бодот на Црвена Звезда и ја намали и паричната казна за неодиграниот меч со Будуќност

На Црвена Звезда и вратен бодот одземен поради неодиграниот натпревар од АБА во Подгорица, а ќе и биде намалена и паричната казна што и беше одредена од Лигата. Црвено-белите ќе треба да платат 15 ооо евра наместо првичните 20 илјади евра. Одлуката да и биде вратен одземениот бод доби потврда на офцијалниот сајт на АБА каде што на Звезда има 24 бода

АБА „потклекна“ – вратен бодот на Звезда, паричната казна намалена

АБА „потклекна“ – вратен бодот на Звезда, паричната казна намалена

АБА лигата одлучи на Црвена звезда да го врати поенот одземен откако српскиот клуб не отпатува на мечот со Будуќност во Црна Гора поради „безбедносни причини“, а исто така ја намали паричната казна од 20.000 евра на 15.001 евро. Ова го одлучи дисциплинската комисија на АБА, односно потврди дека отсуството на кошаркарите на Звезда во Подгорица било

АБА и ја намали казната на Ц. Звезда!

АБА и ја намали казната на Ц. Звезда!

Усвоена е жалбата на Ц. Звезда. Белградскиот кошаркарски клуб добро мина откако се жалеше на одлуката на првостепената комисија на АБА откако не го одигра мечот во Подгорица. Казната беше 20.000 евра, сега таа се намалува на 15.000 евра, одземениот бод и се враќа на Ц. Звезда. Со оваа нова одлука се остава простор да се одигра тој меч кој беше откажан

АБА попушти под притисокот на Звезда!

АБА попушти под притисокот на Звезда!

Раководството на регионалното натпреварување донесе нова одлука во врска со неодиграниот натпревар меѓу Будуќност и Црвена Звезда кој беше закажан за 30 декември 2019 година. Првично, актуелниот шампион беше парично казнет со 20 илјади евра, да ги платат трошоците за официјалните лица на натпреварот, потоа одземање на бодот за пораз и регистрирање

АБА ја прифати жалбата на Ц. Звезда - ќе се одигра мечот против Будуќност?

АБА ја прифати жалбата на Ц. Звезда - ќе се одигра мечот против Будуќност?

Управата на АБА-лигата им го врати одземениот бод на кошаркарите на Црвена Звезда и им ја намали паричната казна на белградскиот клуб, кој го пропушти мечот во Подгорица против Будуќност во 13. коло од регионалното натпреварување. Звезда најпрво беше казнета со 20.000 евра, а мечот беше регистриран со 20-0 за Будуќност, по што клубот од Белград се