притисни ентер »

Кирац и Фросина гласаа против разрешувањето на Катица Јанева
Кирац и Фросина гласаа против разрешувањето на Катица Јанева

Кирац и Фросина гласаа против разрешувањето на Катица Јанева

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка на дневен ред разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за специјалната обвинителка да биде разрешена. Дополнителен аргумент е што таа е во притвор и е осомничена за случајот Рекет, а истовремено

Писмото на Јовески за преземање на предметите пристигна во СЈО

Писмото на Јовески за преземање на предметите пристигна во СЈО

За првпат откако Катица Јанева ја приведоа, обвинител на СЈО побара одлагање на судење поради актуелната ситуација, пренесе АлсатМ . Бурим Рустеми денеска побара да нема судење за случајот „ТНТ“ додека конечно не се одреди кој ќе ги застапува предметите – специјални или редовни обвинители. Од СЈО информираа дека на нивна адреса пристигнало известувањето

Заев за лидерската: Ако не добиеме датум за преговори, крив ќе биде Мицкоски

Заев за лидерската: Ако не добиеме датум за преговори, крив ќе биде Мицкоски

Претседателот на Владата Зоран Заев, кој на лидерската средба го предводеше преговарачкиот тим на СДСМ, денеска во изјава за медиумите информираше за лидерската средба што синоќа се одржа во Собранието на Република Северна Македонија. Изјавата на Заев ја пренесуваме во целост: Искрено, многу сум разочаран од исходот на лидерската средба и од однесувањето

Милошоски: Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот Јанева да биде разрешена

Милошоски: Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот Јанева да биде разрешена

ВМРО-ДПМНЕ денес предложи Собранието да ја разреши СЈО Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за спец.обвинителка да биде разрешена, објави пратеникот Антонио Милошоски. „Дополнителен аргумент е што Јанева е во притвор и е осомничена за случајот Рекет, а истовремено дава

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пропадна лидерската, договор нема, Заев и Мицкоски си разменија остри зборови

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пропадна лидерската, договор нема, Заев и Мицкоски си разменија остри зборови

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски заедно со преговарачките тимови не успеале да најдат компромис околу Законот за ЈО. Ова е епилогот од средбата која траела речиси седум часа а од која немаше ниту една изјава за медиумите. Лидерската средба која беше јасен контекст дека низ политички дијалог може да се дојде до решение

Утре ќе се знае судбината на предметите на СЈО

Утре ќе се знае судбината на предметите на СЈО

Каква ќе биде судбината на истрагите, предистрагите и предметите на СЈО ќе се знае утре. Специјалните обвинители го разгледуваат дописот од првиот јавен обвинител Љубомир Јовески, по кој треба да му ги предадат сите материјали и докази со кои располагаат. Од СЈО  велат дека утре во писмено соопштение ќе излезат со став. Според Јовески, сите технички

СЈО утре ќе се произнесе како ќе постапува по барањето за преземање на предметите

СЈО утре ќе се произнесе како ќе постапува по барањето за преземање на предметите

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од Специјалното обвинителство дописот пристигнал на нивна адреса, а тие утре ќе излезат со соопштение за натамошните чекори. Јовески вчера во изјава за МИА рече дека Обвинителството е подготвено и има

Неуспех на преговорите, судир на Заев и Мицкоски

Неуспех на преговорите, судир на Заев и Мицкоски

Заев и Мицкоски, секој за себе се разочарани од ставовите на своите опоненти изнесени на лидерската средба која траеше до раните утрински часови. Имаат сосема спротивни размислувања за причините поради кои не дојде до договор а вината си ја префрлуваат еден на друг. Премиерот вели дека Владата предложила формирање ново обвинителство за висока корупција,

СЈО утре ќе каже како ќе постапува по барањето за преземање на предметите

СЈО утре ќе каже како ќе постапува по барањето за преземање на предметите

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од Специјалното обвинителство дописот пристигнал на нивна адреса, а тие утре ќе излезат со соопштение за натамошните чекори. Јовески вчера во изјава за МИА рече дека Обвинителството е подготвено и има

Утре ќе се знае како СЈО ќе постапува по барањето за преземање на предметите

Утре ќе се знае како СЈО ќе постапува по барањето за преземање на предметите

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од Специјалното обвинителство дописот пристигнал на нивна адреса, а тие утре ќе излезат со соопштение за натамошните чекори. Јовески вчера во изјава за МИА рече дека Обвинителството е подготвено и има