притисни ентер »

Заев: Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ

Заев: Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ

Да си честитаме и да славиме, одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон Европската унија, изјави попладнево премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Брисел по повод поканата Република Македонија да биде членка на НАТО. Заев: Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ

Заев: Излезетe низ градовите на Македонија, прославете и честитајте си

Заев: Излезетe низ градовите на Македонија, прославете и честитајте си

Премиерот Заев на денешната официјална прес конференција по предавањето на поканата за НАТО,  јавно им се заблагодари на премиерите на Грција и Бугарија, Алексис Ципрас и Бојко Борисов, за, како што рече, истата визија која ја делат со нас, и која, рече, ни донесе голем успех. -Како идна 30-та земја членка на алијансата, подготвени сме да дадеме позитивне

Заев повикува на прослава на 14 јули за влезот во НАТО

Заев повикува на прослава на 14 јули за влезот во НАТО

Од денес, Македонија оди само напред, а граѓаните нижат уште еден голем успех. Честитам Македонија! НАТО одлучи да ни биде врачена поканата да станеме 30-та членка на Алијансата. Ова е покана за полноправно членство во водечкиот сојуз за мир и безбедност на меѓународната сцена. Ве повикувам во сабота на 14 јули, да прославиме заедно низ градовите во

Во 15 градови Заев ќе слави за НАТО, Мицкоски најави протест –  во Кавадарци

Во 15 градови Заев ќе слави за НАТО, Мицкоски најави протест – во Кавадарци

Премиерот Зоран Заев вчера од Брисел ги повика граѓаните на Македонија да се придружат на голема прослава која во 14 градови низ Македонија, поповод добивањето покана за членство на земјата во НАТО. „Од денеска Македонија оди само напред, грѓаните нижат уште еден голем успех. НАТО одлучи да биде врачена покана да станеме 30 членка на Алијансата. Ја

Заев: Ова е историски ден за Македонија

Заев: Ова е историски ден за Македонија

Заев додаде дека македонските граѓани се најголемите поддржувачи на членството во НАТО и Европската унија. Заев: Ова е историски ден за Македонија