притисни ентер »

ЧОКОЛАДНА БОМБА ЗА СИТЕ КОИ ОБОЖАВААТ СЛАТКО: Торта со прелив што го одзема здивот (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)
ЧОКОЛАДНА БОМБА ЗА СИТЕ КОИ ОБОЖАВААТ СЛАТКО: Торта со прелив што го одзема здивот (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

ЧОКОЛАДНА БОМБА ЗА СИТЕ КОИ ОБОЖАВААТ СЛАТКО: Торта со прелив што го одзема здивот (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

68 Споделувања Share Tweet Рецепт на кој нема да можете да му одолеете. СОСТОЈКИ : 3 големи или 4 мали јајца 2-3 лажици шеќер може и повеќе 5 лажици брашно 1 лажица какао 1 прашок за пециво 100 мл масло 100 мл јогурт 100 мл чоколадно млеко 6 лажици сечкани ореви За прелив: 150-200 мл млеко, шеќер по желба 50 гр путер 50 гр чоколадо 50 гр мелени ореви

КРОФНИ ПОЛНЕТИ СО ЧОКОЛАДО: Највкусни – подобри од обичните (РЕЦЕПТ)

КРОФНИ ПОЛНЕТИ СО ЧОКОЛАДО: Највкусни – подобри од обичните (РЕЦЕПТ)

800 гр брашно 2 јајца 2 dl млако млеко 1 dl вода 1 dl масло 1 коцка квасец 1 кесичка прашок за пециво 1 рендана кора од лимон За полнење: 70 гр чоколадо Подготовка: Во сад измешајте млеко, шеќер, сол, квасец и малку брашно. Промешајте го со блендер и оставете го да стаса околу 10 минути. Истурете во тавче и додадете ги останатите состојки. Замесете

Чоколадни принцес крофни кои се топат во уста! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Чоколадни принцес крофни кои се топат во уста! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Понекогаш мала промена може да ви помогне да го направите вашиот омилен десерт уште повкусен. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За чоколаден крем: 3 жолчки 45 гр шеќер 8 г брашно за колачи 250 мл млеко 80 гр чоколадо 100 мл слатка павлака За тестото: 2 јајца 55 гр брашно за колачи 85 мл вода 50 гр несолен путер 1 лажичка сол 18 гр листови бадем Какао Постапката погледнете

Омилената торта на Тито – рецептот беше строго чувана тајна долго време

Омилената торта на Тито – рецептот беше строго чувана тајна долго време

4NEWS 4NEWS Барај Барај Омилената торта на Тито – рецептот беше строго чувана тајна долго време Автор: Деск 4NEWS.MK 14/05/2024 07:30 За Јосип Броз Тито се вели дека е голем бонвиван и гурман, а и покрај дијабетесот не се воздржувал од слатки. Ако слушате приказни, бајки или теории на заговор за Јосип Броз, ќе наидете на легенда наречена – омилената

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Торта со мармалад и портокали

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Торта со мармалад и портокали

Потребно: 200 гр несолен путер, омекнат, плус дополнително за плехот за печење 2 портокали 350 гр шеќер 4 јајца 80 гр мармалад по желба 200 гр брашно 1 прашок за печиво Сладолед од ванила, за сервирање Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени и намачкајте го калапот за торта со путер. Излупете ги портокалите, а потоа отстранете ја кората и јадрото

Рецепт на денот: Штрудла со џем и ореви

Рецепт на денот: Штрудла со џем и ореви

Деликатес во чиј вкус ќе уживате. Состојки: – 350 гр брашно тип 500 – 150 гр остро брашно – половина лажичка сол – 2 лажици ванилин шеќер – рендана кора од лимон – 4 лажици масло – 3 дл млака вода – 15 гр свеж квасец За фил: – 450 гр мелени ореви – 15 лажици џем од кајсии – 1 лажица ванилин шеќер Подготовка: Измешајте го квасецот, малку шеќер, малку