притисни ентер »

Еден за сите и сите за еден
Еден за сите и сите за еден

Еден за сите и сите за еден

Отворајќи го годинешниот Самит на НАТО кој овој пат се одржа во Лондон, британскиот премиер Борис Џонсон, одново потсети на основниот принцип врз кој Алијансата е создадена, пред точно 70 години- Еден за сите и сите за еден- сакајќи на тој начин уште еднаш да потсети дека и покрај разликите кои сега постојат меѓу одделни земји и нивните политички лидери

Столтенберг: Турција го блокира планот за заштита на Балтикот и Полска

Столтенберг: Турција го блокира планот за заштита на Балтикот и Полска

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Турција и го блокирала на Алијанската планот за засилување на одбраната на балтичките држави и Полска против Русија. На прес конференцијата во Водфорд, во непосредна близина на Лондон, оддржана по завршувањето на самитот на НАТО, Столтенберг додаде дека лидерите на земјите членки на

Средбата на НАТО во Лондон заврши без раскол во Алијансата, но разликите останаа

Средбата на НАТО во Лондон заврши без раскол во Алијансата, но разликите останаа

НАТО ја преживеа средбата на лидерите кои поради судирите меѓу некои од државите-стожери го доведуваше во опасност дури и опстојувањето на самата Алијанса. „Добри, конструктивни и продуктивни“, вака ја оцени средбата генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Ние не само што гледаме назад во историјата, туку гледаме напред кон иднината и продолжуваме

Трамп и Ердоган разговарале за сојузничките ангажмани на Турција

Трамп и Ердоган разговарале за сојузничките ангажмани на Турција

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска имал средба со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, во рамки на самитот на НАТО во близина на Лондон, на која е разговарано за тензиите предизвикани во Алијансата од турската воена операција во северниот дел на Сирија. Турскиот претседател напиша на Твитер дека средбата била „многу плодна“. – Двајцата

Трамп и Ердоган разговарале за сојузничките ангажмани на Турција

Трамп и Ердоган разговарале за сојузничките ангажмани на Турција

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска имал средба со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, во рамки на самитот на НАТО во близина на Лондон, на која е разговарано за тензиите предизвикани во Алијансата од турската воена операција во северниот дел на Сирија. Турскиот претседател напиша на Твитер дека средбата била „многу плодна”. – Двајцата

Трамп и Ердоган разговарале за сојузничките ангажмани на Турција

Трамп и Ердоган разговарале за сојузничките ангажмани на Турција

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска имал средба со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, во рамки на самитот на НАТО во близина на Лондон, на која е разговарано за тензиите предизвикани во Алијансата од турската воена операција во северниот дел на Сирија. Турскиот претседател напиша на Твитер дека средбата била „многу плодна“. – Двајцата

Столтенберг: Турција го блокира планот за заштита на Балтикот и Полска

Столтенберг: Турција го блокира планот за заштита на Балтикот и Полска

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Турција и го блокирала на Алијанската планот за засилување на одбраната на балтичките држави и Полска против Русија. На прес конференцијата во Водфорд, во непосредна близина на Лондон, оддржана по завршувањето на самитот на НАТО, Столтенберг додаде дека лидерите на земјите членки на

„Плодна“ средба помеѓу Ердоган и Трамп во Лондон

„Плодна“ средба помеѓу Ердоган и Трамп во Лондон

Турција, која претходно беше критикувана за купување руски системи за противвоздушна одбрана С-400, предизвика остри реакции во НАТО за започнување без согласност воена операција против курдските сили во северна Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска имал средба со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, во рамки на самитот на НАТО во