притисни ентер »

Сателит на НАСА ја сними кинеската лунарна сонда на далечната страна на месечината
Сателит на НАСА ја сними кинеската лунарна сонда на далечната страна на месечината

Сателит на НАСА ја сними кинеската лунарна сонда на далечната страна на месечината

Еден месец откако Кина успешно го спроведе историското слетување, каде се спуштени роботски уреди на далечната страна на месечината, НАСА објави фотографии кои докажуваат дека мисијата успешно се спроведува. Всушност, НАСА го фотографираше местото на слетување на 30 јануари, со помош на леталото Lunar Reconnaissance Orbiter, откако на месечината, на

Кинескиот Чанг’е-4 открива неочекувано ладна ноќ на Месечината

Кинескиот Чанг’е-4 открива неочекувано ладна ноќ на Месечината

Будењето на кинеското лунарно летало Чанг’е-4 на далечната или т.н. темната страна на месечината претходната недела беше обележано со посмрзнувачки температури од очекуваните. Заслуги: НАСА | GSFC | Државен универзитет на Аризона Нови набљудувања од Чанг’е-4, кинеското лунарно летало кое успешно слета на далечната страна на месечината претходниот месец,

„Овој пат ќе останеме“: НАСА објави дека планира да се врати на Месечината засекогаш

„Овој пат ќе останеме“: НАСА објави дека планира да се врати на Месечината засекогаш

Администраторот на вселенската агенција, Џим Бриденстајн, рече дека НАСА е подготвена да почне „што е можно побрзо“ и дека веќе е посветена на работата со девет американски компании да почнат да се испраќаат нови научни инструменти на површината на месечината во комерцијални товарни испораки. Амбициозната нова мисија ќе почне следната недела, според

„Овој пат ќе останеме“: НАСА објави дека планира да се врати на Месечината засекогаш

„Овој пат ќе останеме“: НАСА објави дека планира да се врати на Месечината засекогаш

Шефот на НАСА го изложи амбициозниот план на вселенската агенција следната година да се врати на Месечината и овојпат да остане таму и да го истражи сателитот како никогаш досега. Во „смел одговор“ на задачата што им ја даде американскиот претседател Доналд Трамп првпат да ја напуштат орбитата на Земјата од 1972 година, администраторот на вселенската