притисни ентер »

Металург се врати на поразите во ЛШ, Спортинг триумфално во Скопје
Металург се врати на поразите во ЛШ, Спортинг триумфално во Скопје

Металург се врати на поразите во ЛШ, Спортинг триумфално во Скопје

По победата над Чеховски медведи, надежите во Металург беа дека Спортинг е вистинска шанса за втор триумф во Лигата на шампионите, но португалскиот шампион се покажа пресилен во Скопје и си замина со 24:31 (18:17) победа. Момците на Данило Брестовац одиграа борбено прво полувреме, во кое дури имаа и +3 позитива, но како многупати оваа сезона, во второто

Металург се врати на поразите во ЛШ, Спортинг триумфално во Скопје

Металург се врати на поразите во ЛШ, Спортинг триумфално во Скопје

По победата над Чеховски медведи, надежите во Металург беа дека Спортинг е вистинска шанса за втор триумф во Лигата на шампионите, но португалскиот шампион се покажа пресилен во Скопје и си замина со 24:31 (18:17) победа. Момците на Данило Брестовац одиграа борбено прво полувреме, во кое дури имаа и +3 позитива, но како многупати оваа сезона, во второто

Брестовац: Очајната реализација во второто полувреме беше пресудна за поразот

Брестовац: Очајната реализација во второто полувреме беше пресудна за поразот

Тренерот на Металург, Данило Брестовац вели дека неговиот тим има уште многу за работа, како пресудна за поразот тој ја истакна катастрофалната реализација во второто полувреме во кое неговите играчи постигнаа само шест голови. Металург одигра уште еден меч со две лица овој пат беа во драстично различно издание. Во првиот дел тимот од Автокоманда даде

Металург поразен од Спортинг

Металург поразен од Спортинг

Фото: Маја Јаневска-Илиева 1 2 ► Ракометарите на Металург имаа одлично прво полувреме и пад во вториот дел во кој не успеаја да го задржат истото темпо и на крај го запишаа шестиот пораз во ЛШ. За македонскиот вицешампион ова беше трет натпревар во изминатите четири дена, по саботниот дуел со Чеховски медведи во ЛШ и вчерашниот меч со Стеауа во СЕХА

Катастрофалниот напад во второто полувреме му пресуди на Металург, пораз од Спортинг

Катастрофалниот напад во второто полувреме му пресуди на Металург, пораз од Спортинг

Неверојатно лошиот напад во второто полувреме со само шест постигнати гола беше клучен за нов пораз на Металург во Лигата на шампионите, овој пат од Спортинг Лисабон со 31:24. И на овој натпревар видовме две лица на Металург, одлично прво полувреме и катастрофално второ. Во првиот дел тимот на Данило Брестовац постигна фантастични 18 голови и на одморот

Скок: Металург нема услови како ние во Спортинг, заслужува респект!

Скок: Металург нема услови како ние во Спортинг, заслужува респект!

Спортинг го совлада Металург благодарение најмногу на Матевж Скок, словенечкиот репрезентативен голман, кој запиша 18 одбрани во победата од 31-24. По мечот, сепак, тој со респект говореше за сините од Автокоманда, како и неговиот тренер. Монтеиро Фернандеш Канела истакна дека Металург заслужува респект, затоа што одигра борбено два меча во два дена

Металург падна во второто полувреме, Спортинг ги освои бодовите во Скопје

Металург падна во второто полувреме, Спортинг ги освои бодовите во Скопје

Македонскиот ракометен вицешампион Металург го доживеа шестиот пораз на седмиот сезонски натпревар во Лигата на шампионите. Клубот од Автокоманда овојпат беше совладан пред своите гледачи од искусниот состав на Спортинг со 31-24. Четата на Данило Брестовац повторно одигра одлично прво полувреме во кое го надигра фаворизираниот противник (18-17), меѓутоа

Брестовац: Не нѐ надиграа, но имавме проблеми со реализацијата!

Брестовац: Не нѐ надиграа, но имавме проблеми со реализацијата!

Металург загуби шести пат во Лигата на шампионите, овој пат од Спортинг со 24-31. На 12 минути до крајот резултатот беше само еден негатива за македонскиот вицепрвак, но Металург до крајот постигна само еден гол. Тука ја најде причината за пораз и тренерот Данило Брестовац. Брестовац вели дека Металург не заостанувал многу зад играта зад Спортинг,

Металург се посрамоти против Спортинг: Шест гола за цело полувреме!

Металург се посрамоти против Спортинг: Шест гола за цело полувреме!

Металург уште еднаш го повтори веќе виденото сценарио оваа сезона, за да го запише шестиот пораз во седум меча во Лигата на шампионите. И претходно имаше солидно прво, а лошо второ полувреме, но мечот со Спортинг, вечерва во „Борис Трајковски“ прикажа најголем контраст досега, за конечни 31-24 за Португалците. Металург се посрамоти против Спортинг:

Металург поразен од Спортинг во ЛШ

Металург поразен од Спортинг во ЛШ

Ракометарите на Металург беа поразени на домашен терен од Спортинг Лисабон со 24:31(18:17) во Лигата на шампионите. За тимот на Данило Брестовац ова беше шести пораз на седмиот меч во елитното натпреварување. Металурзите одиграа добро прво полувреме, по кое водеа со гол разлика, но во второто играта значително се влоши, откако постигнаа само шест погодоци