притисни ентер »

Италија во солзи: Почина поранешниот тренер на Интер
Италија во солзи: Почина поранешниот тренер на Интер

Италија во солзи: Почина поранешниот тренер на Интер

Тажни вести од Италија. Имено, во 82. година од својот живот почина легендарниот италијански тренер Луиџи Симони, кој низ кариерата ги предводеше Наполи, Лацио, Интер… На Апенините пишуваат дека Симони во тешка ситуација бил уште од јуни минатата година кога доживеал срцев удар. Симони беше тренер ското четири децении. Водеше бројни клубови, а најголемиот

Почина познатиот италијански тренер Луиџи Симони

Почина познатиот италијански тренер Луиџи Симони

Познатиот италијански тренер Луиџи Симони почина денес на 81-годишна возраст, објави „Ла Газета дело Спорт“. Во јуни минатата година Симони доживеа мозочен удар. Оттогаш, тој се бореше за своето здравје, но успеа да се опорави. Како фудбалер, Симони играше за Мантова, Наполи, Торино, Јувентус, Бреша и Џенова. Како тренер, тој водеше многу италијански

На 82-годишна возраст почина поранешниот тренер на Интер, Наполи и Лацио

На 82-годишна возраст почина поранешниот тренер на Интер, Наполи и Лацио

Од Италија денес пристигна жална вест поврзана со смртта на легендарниот тренер Луиџи Симони. Италијанецот се наоѓаше во тешка здравствена состојба речиси цела година, откако доживеа срцев удар, а сега ја загуби битката со животот и почина на 82-годишна возраст. Симони беше тренер на голем број екипи, од кои сите освен ЦСКА Софија , сите беа од Италија

Почина познатиот италијански тренер Луиџи Симони

Почина познатиот италијански тренер Луиџи Симони

Познатиот италијански тренер Луиџи Симони почина денес на 81-годишна возраст, објави „Ла Газета дело Спорт“. Во јуни минатата година Симони доживеа мозочен удар. Оттогаш, тој се бореше за своето здравје, но успеа да се опорави. Како фудбалер, Симони играше за Мантова, Наполи, Торино, Јувентус, Бреша и Џенова. Како тренер, тој водеше многу италијански

Тажни вести пристигнаа од Италија: Почина поранешниот тренер на Интер

Тажни вести пристигнаа од Италија: Почина поранешниот тренер на Интер

Италија е во тага, откако на 82-годишна возраст почина легендарниот италијански тренер, Луиџи Симони, кој во кариерата ги предводеше Наполи, Лацио и Интер. На Апенините пишуваат дека Симони се наоѓал во тешка ситуација уште од јуни минатата година кога доживеал срцев удар. Симони беше тренер скоро четири децении. Тој водеше многу клубови, а најголем

Почина Џиџи Симони, некогашниот тренер на Лацио, Интер, Наполи…

Почина Џиџи Симони, некогашниот тренер на Лацио, Интер, Наполи…

Поранешниот тренер на Лацио, Наполи и Интер, Луиџи „Џиџи“ Симони (82) почина денеска, една година претходно му беше дијагностицирана сериозна болест. За време на својата 30-годишна тренерска кариера, Симони водеше повеќе од 15 италијански клубови, а една сезона ја водеше и ЦСКА Софија. Интересно е што Симони водеше девет клубови од 1996 до 2006 година,

Почина Џиџи Симони, некогашниот тренер на Лацио, Интер, Наполи…

Почина Џиџи Симони, некогашниот тренер на Лацио, Интер, Наполи…

Поранешниот тренер на Лацио, Наполи и Интер, Луиџи „Џиџи“ Симони (82) почина денеска, една година претходно му беше дијагностицирана сериозна болест. За време на својата 30-годишна тренерска кариера, Симони водеше повеќе од 15 италијански клубови, а една сезона ја водеше и ЦСКА Софија. Интересно е што Симони водеше девет клубови од 1996 до 2006 година,

Почина познатиот тренер Луиџи Симони

Почина познатиот тренер Луиџи Симони

Познатиот италијански тренер Луиџи Симони почина денес на 81 годишна возраст, објави „Ла Газета дело Спорт“. Во јуни минатата година Симони доживеа мозочен удар. Оттогаш, тој се бореше за своето здравје, но успеа да се опорави. Како фудбалер, Симони играше за Мантова, Наполи, Торино, Јувентус, Бреша и Џенова. Како тренер, тој водеше многу италијански

Почина поранешниот тренер на Лацио и Интер, Џиџи Симони

Почина поранешниот тренер на Лацио и Интер, Џиџи Симони

Поранешниот тренер на Лацио, Наполи и Интер, Луиџи Симони починал денеска во болница на 81 година. Славниот тренер и поранешен фудбалер бил хоситализиран од 2019 година кога имал мозочен удар. Џиџи Симони најголемиот успех во кариерата го имаше со Интер, со кого го освои УЕФА купот во 1997/98, а беше тренер и на Наполи, Торино, Џенова и Сиена. Роден

Црн ден за спортот: Почина и поранешниот тренер на Интер и играч на Јувентус!

Црн ден за спортот: Почина и поранешниот тренер на Интер и играч на Јувентус!

На 81-годишна возраст, денеска почина Луиџи Џиџи Симони, прославен италијански фудбалер и тренер. Играше и работеше во голем број клубови, пред се во татковината и остави длабока трага во тамошниот фудбал. Најславниот клуб за кој настапуваше беше Јувентус, во сезоната 1967/68, а најголем број натпревари одигра за Бреша – 100. Како тренер работеше 38