притисни ентер »

Конте: Италија не се согласи на дополнителни финансиски обврски кон НАТО

Конте: Италија не се согласи на дополнителни финансиски обврски кон НАТО

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија не се согласила на никакви дополнителни финансиски обврски кон НАТО и покрај притисоците на претеседателот на САД, Доналд Трамп, кој побара од земјите членки да се обврзат дека ќе издвојуваат по четири отсто од бруто домашниот производ за Алијансата. – Италија наследи обврски, кога станува

Конте: Италија не се согласи на дополнителни финансиски обврски кон НАТО

Конте: Италија не се согласи на дополнителни финансиски обврски кон НАТО

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија не се согласила на никакви дополнителни финансиски обврски кон НАТО и покрај притисоците на претседателот на САД, Доналд Трамп, кој побара од земјите членки да се обврзат дека ќе издвојуваат по четири отсто од бруто домашниот производ за Алијансата. – Италија наследи обврски, кога станува

Конте: Италија не се согласи на дополнителни финансиски обврски кон НАТО

Конте: Италија не се согласи на дополнителни финансиски обврски кон НАТО

Италијанскиот премиер Џузепе Контеизјави дека Италија не се согласила на никакви дополнителни финансиски обврски кон НАТО и покрај притисоците на претеседателот на САД, Доналд Трамп. Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија не се согласила на никакви дополнителни финансиски обврски кон НАТО и покрај притисоците на претеседателот

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

По бурниот самит на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп успеал да ја направи Алијансата посилна, со неговиот повик до сите земји-членки значително да ги зголемат своите воени расходи. – Имавме многу искрена и отворена дискусија. Таа дискусија го направи НАТО да биде посилно и наметна чувство

Италијанскиот Премиер Џузепе Конте: НАТО не е фокусиран на европската одбрана и интереси

Италијанскиот Премиер Џузепе Конте: НАТО не е фокусиран на европската одбрана и интереси

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија не се согласила на никакви дополнителни финансиски обврски кон НАТО и покрај притисоците на претеседателот на САД, Доналд Трамп, кој побара од земјите членки да се обврзат дека ќе издвојуваат по четири отсто од бруто домашниот производ за Алијансата. – Италија наследи обврски, кога станува

Конте: НАТО веќе не е фокусиран на европската одбрана и интереси

Конте: НАТО веќе не е фокусиран на европската одбрана и интереси

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија не се согласила на никакви дополнителни финансиски обврски кон НАТО и покрај притисоците на претеседателот на САД, Доналд Трамп, кој побара од земјите членки да се обврзат дека ќе издвојуваат по четири отсто од бруто домашниот производ за Алијансата. - Италија наследи обврски, кога станува

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

По бурниот самит на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп успеал да ја направи Алијансата посилна, со неговиот повик до сите земји-членки значително да ги зголемат своите воени расходи. Трамп што средбата со Столтенберг јавно, пред камерите, ја критикуваше пред се Германија за кратењето во одбранбениот

Трамп ја постигна целта во Брисел

Трамп ја постигна целта во Брисел

Трамп ја постигна целта во Брисел И покрај тоа што најавите беа дека НАТО Самитот ќе биде неизвесен, поради тоа што американскиот претседател Трамп најави дека може да го напушти ако не се исполни неговиот услов за поделба на трошоците меѓу сојузниците во алијансата, на крај му се исполни желбата. 29-те земји членки се согласија годишно да издвојат

Трамп верува во НАТО, но сојузниците мора да ги исполнат обврските

Трамп верува во НАТО, но сојузниците мора да ги исполнат обврските

Верувам во НАТО, но сојузниците мора да ги исполнат обврските, порача денеска од брисел американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп вели дека вашингтон ќе остане посветен на НАТО но и дека очекува сојузниците да ги исполнат своите обврски кон Алијансата. По завршувањето на самитот, претседателот на САД изјави и дека сојузниците  ветиле дека ќе  потрошат

Меркел: Сите сме посветени на НАТО

Меркел: Сите сме посветени на НАТО

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека сите членки на НАТО се посветени на Алијансата. Меркел изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп повторно го покренал прашањето за распределба на финансискиот товар меѓу членките на НАТО, за што зборуваше со месеци и оти тие му дале до знаење дека се „на тој пат“. Трамп во