притисни ентер »

Уживајте во секој залак: Вкусен колач од јаболко! (РЕЦЕПТ)
Уживајте во секој залак: Вкусен колач од јаболко! (РЕЦЕПТ)

Уживајте во секој залак: Вкусен колач од јаболко! (РЕЦЕПТ)

Обратниот процес при подготвувањето на овој колач го прави неверојатно вкусен, почнувајќи од дното на садот каде што се става овошјето на кое се става смесата за бисквитот. Состојки: масло 3/4 шолја шеќер 1/4 шолја вода 3 шолји јаболки исечкани на тенки кришки 1/4 шолја исечкани ореви За бисквитот: 200 гр брашно 1,5 лажичка прашок за пециво 1/4 лажичка

Брз превртен колач од јаболка: Ќе уживате во секое залче!

Брз превртен колач од јаболка: Ќе уживате во секое залче!

Името превртени колачи се должи на начинот на подготовка: на дното на садот за печење се става овошје, на кое се става смесата за бисквитот. Потребни состојки: масло ¾ шолји шеќер ¼ шолја вода 3 шолји јаболка исечкани на тенки резанки ¼ шолја исечкани ореви За бисквитот: 200 грама брашно 1,5 лажица прашок за печиво ¼ лажичка сол 2/3 шолји шеќер 3 лажици