притисни ентер »

Рома падна во Парма
Рома падна во Парма

Рома падна во Парма

Парма на „Енио Тардини“ ја запре серијата од три победи во која се наоѓаа фудбалерите на Рома. Вечерва Парма победи 2:0 со головите на Спрокати и Корнелуис. Резервниот напаѓач Спрокати се претвори во вистински херој на Парма. Тој во на теренот влезе во финишот на првиот дел кога се повреди Жервињо. Токму Спрокати го постигна првиот гол на мечот во

Парма ја сопре победничката низа на Рома

Парма ја сопре победничката низа на Рома

Рома имаше три победи во серија, но допатува во Парма и загуби. Избраниците на Роберто Д’Аверса славеа заслужен триумф со 2-0, откако прикажаа агресивна игра и повеќе ги посакуваа бодовите. Матија Спрокати во 68.минута ја доведе Парма во водство, а римјаните немаа сили да возвратат. Во финишот тргнаа на се или ништо, а тоа го казни Корнелиус кој во

Парма ја прекина победничката серија на Рома

Парма ја прекина победничката серија на Рома

Парма ја оствари петтата победа сезонава, откако вечерва ја совлада Рома со 2:0 пред своите навивачи, што истовремено значеше и крај на серијата од три победи по ред на „волчицата“. Спрокати во 68. минута го отвори резултатот, а точка беше ставена во судиското надополнување, кога контрата на Парма заврши со гол на Корнелиус. Рома ќе биде на шестата

Парма ја шокираше Рома на „Енио Тардини“

Парма ја шокираше Рома на „Енио Тардини“

Парма успеа да ја прекине низата на Рома од три победи по ред, откако денеска на домашен терен ги шокираше Римјаните со 2-0. Рома дојде по целиот плен на „Енио Тардини“, но домаќините изненадија со нивниот настап, а првиот погодок го постигнаа во 68. минута преку Матија Спрокати. Римјаните се мачеа за да стигнат барем до бод, но сè беше залудно затоа

Кулушевски и против Рома покажа дека пропуштивме голем талент

Кулушевски и против Рома покажа дека пропуштивме голем талент

Парма ја победи Рома со 2:0, а 19-годишното момче со македонски корени одигра нов прекрасен меч Дејан Кулушевски игра зрело, модерно и многу квалитетно во Серија А, а и вечерва во дуелот против Рома потврди дека Македонија пропушти голем талент. Новопечениот шведски репрезентативец, кој има македонски корени, беше меѓу најдобрите на теренот и помогна

„Млекарите“ ја измолзеа залетаната „римска волчица“

„Млекарите“ ја измолзеа залетаната „римска волчица“

Екипата на Парма забележа голема победа во италијанската Серија А и на домашен терен славеше над Рома (2-0) со што ја прекина одличната серија на римјаните во калчото. „Римската волчица“ шест натпревари по ред не знаеја за пораз, меѓутоа „млекарите“ успеаја да дојдат до три бода пред домашната публика. Воедно, со овој триумф, Парма ја прекина кризата

Кулушевски одигра 90 минути, Парма ја победи Рома

Кулушевски одигра 90 минути, Парма ја победи Рома

Парма ја запиша петата победа, Рома вториот пораз во калчо лигата по средбата од  12 коло во најсилната фудбалска конкуренција на Италија. Головите се постигнати во второто полувреме. Споркати и Корнелиус погодија за домашниот тим за триумф на „волчицата“ на „Енио Тардини. Парма со овие три бода сега е на 8. место со 17 бода, Рома со 22 бода е на 6

Конте знае што сака: Интер тргнува по Македонецот

Конте знае што сака: Интер тргнува по Македонецот

Интер сезонава под палката на Антонио Конте игра на задоволително ниво, но од клубот се свесни дека и се потребни уште неколку засилувања. Со таа намера, како што пренесуваат италијанските медиуми, тимот од Милано веќе во јануари ќе тргне по неколку играчи. Еден од нив е Македонецот Дејан Кулешевски кој одбра да игра за Шведска. Како што е познато,