притисни ентер »

Мицкоски: Не за уставни измени под бугарски диктат – бриселските политичари требаше да ја прашаат и ВМРО-ДПМНЕ за мислење
Мицкоски: Не за уставни измени под бугарски диктат – бриселските политичари требаше да ја прашаат и ВМРО-ДПМНЕ за мислење

Мицкоски: Не за уставни измени под бугарски диктат – бриселските политичари требаше да ја прашаат и ВМРО-ДПМНЕ за мислење

реклама Уставни измени под бугарски диктат нема да има, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откако вчера премиерот Димитар Ковачевски најави дека наскоро ќе се формираат работна група која ќе треба да ги изготви уставните амандмани а во чиј состав ќе биде поканета и опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според Мицкоски, власта со преземањето на

Мицкоски: Уставни промени во овој пратенички состав нема да има

Мицкоски: Уставни промени во овој пратенички состав нема да има

Embedded video for Мицкоски: Уставни промени во овој пратенички состав нема да има Пoстапката за промена на Уставот која владата најавува дека ќе ја отвори оваа пролет е процес кој ќе се удри во ѕид. Опозицискиот лидер Мицкоски и денеска од Охрид го повтори ставот. Измени на уставот во овој парламентарен состав нема да има Мицкоски по преземањето на

Регионот создава траен мир, а Мицкоски глуми „шпицен градоначалник“ и повторно го оспорува “Отворен Балкан”

Регионот создава траен мир, а Мицкоски глуми „шпицен градоначалник“ и повторно го оспорува “Отворен Балкан”

Дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски поради неговите антиевропски ставови и блокирањето на европската агенда повторно останува изолиран од важните државни процеси и на маргините од политичко-дипломатските случувања? Додека Северна Македонија од ЕУ е означена како фактор за стабилност во регионот која промовира регионална соработка, Мицкоски

Денеска во Охрид: Регионот создава траен мир, а Мицкоски глуми „шпицен градоначалник“ и повторно го оспорува “Отворен Балкан”

Денеска во Охрид: Регионот создава траен мир, а Мицкоски глуми „шпицен градоначалник“ и повторно го оспорува “Отворен Балкан”

Дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски поради неговите антиевропски ставови и блокирањето на европската агенда повторно останува изолиран од важните државни процеси и на маргините од политичко- дипломатските случувања? Додека Северна Македонија од ЕУ е означена како фактор за стабилност во регионот која промовира регионална соработка, Мицкоски

Уставни измени по бугарски диктат нема да има, тврди Мицкоски

Уставни измени по бугарски диктат нема да има, тврди Мицкоски

Добивај вести на Viber Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека уставни измени во овој пратенички состав и под овие околности, односно под бугарски диктат нема да има. Кажа дека сега власта нема да може да договара такво нешто со нивни пратеници. „Ова не е времето кога можеа да се договараат со одредени уценети политички поранешни структури

Мицкоски: Уставни измени во овој пратенички состав нема да има

Мицкоски: Уставни измени во овој пратенички состав нема да има

Фото: ВМРО-ДПМНЕ/МИА архива Уставни измени во овој пратенички состав под бугарски диктат и во овие околности нема да има, изјави денеска во Охрид, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во коментар во однос на најавата на Владата за формирање на работни групи за подготовка на текстот на амандманите на Уставот. – Уставни измени во овој пратенички

И Мицкоски е во Охрид за да порача дека нема да има уставни измени

И Мицкоски е во Охрид за да порача дека нема да има уставни измени

Еден ден по јасната порака на Жозеп Борел и Оливер Вархеи дека Македонија нема да може да оди напред кон ЕУ додека не се направат уставните измени, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ отиде во Охрид за да порача дека промена на уставот нема да има. Барем не во овој парламентарен состав. Додека вниманието на регионалната, европската, па и на светската јавност, е

Мицкоски: Уставни измени во овој пратенички состав под бугарски диктат нема да има

Мицкоски: Уставни измени во овој пратенички состав под бугарски диктат нема да има

По изјавите од Скопје на високиот претставник на ЕУ и еврокомесарот за проширување дека треба да помогнат сите македонски политичари и преговарачката рамка во иднина не може да се репреговара, Мицкоски побара од нив да имаат слух и за ставот на опозицијата. Според него условот од Бугарија е проблем создаден од СДСМ и ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ по следните избори