притисни ентер »

Кога Договорот од Преспа ќе се гласа во грчкиот Парламент?
Кога Договорот од Преспа ќе се гласа во грчкиот Парламент?

Кога Договорот од Преспа ќе се гласа во грчкиот Парламент?

Седум до десет дена. За толку време Договорот од Преспа ќе стигне во грчкиот Парламент,  прогнозираат медиумите во Атина. Се очекува дека спогодбата без проблем ќе биде ратификувана. Скоро сите анализи  во грчките  весници велат дека премиерот Алексис Ципрас  веќе го има обезбедено неопходното мнозинство од 151 пратеник. Според То Вима, во корпусот

Договорот пред грчкиот парламент за 10-тина дена

Договорот пред грчкиот парламент за 10-тина дена

Embedded video for Договорот пред грчкиот парламент за 10-тина дена Преспанскиот договор ке пристигне во грчкиот парламент  за седум до десет дена, прогнозираат медиумите во Атина. Се очекува дека спогодбата без проблем ке биде ратификувана. Речиси сите анализи  во грчките  весници велат дека Ципрас  веке го има обезбедено неоходното мнозинство од

ЖЕШКИОТ КОСТЕН СЕГА ВО РАЦЕТЕ НА ЦИПРАС: Што е следно по изгласувањето на уставните измени во Македонија?

ЖЕШКИОТ КОСТЕН СЕГА ВО РАЦЕТЕ НА ЦИПРАС: Што е следно по изгласувањето на уставните измени во Македонија?

Со последното одобрување на амандманите кои со 81 пратенички глас беа усвоени, Македонија ја исполни обврската која произлезе од Спогодбата со соседна Грција. Без тензии пратениците дадоа поддршка за промена на уставното име и државaта ќе се преименува во Република Северна Македонија. Жешката топка сега пак е во рацете на грчкиот премиер Алексис Ципрас

Ципрас му честита на Заев на изгласаните уставни измени

Ципрас му честита на Заев на изгласаните уставни измени

Како што јавуваат грчките медиуми, во честитката Ципрас напишал дека со договорот се расчистува патот на ФИРОМ кон НАТО , а возможно и кон Европската Унија. Сите присутни 81 пратеници гласаа за уставните амандмани. Останатите 29 опозициски пратеници беа отсатни , пишува Катимерини. Атина и Скопје постигнаа договор според кој ФИРОМ ќе биде преименуван

Ципрас со честитка до Заев: Се расчистува патот на ФИРОМ кон НАТО

Ципрас со честитка до Заев: Се расчистува патот на ФИРОМ кон НАТО

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му честиташе на премиерот Зоран заев на изгласаните уставни измени, соопштија од неговиот кабинет. Како што јавуваат грчките медиуми, во честитката Ципрас напишал дека со договорот се расчистува патот на ФИРОМ кон НАТО, а возможно и кон Европската Унија. Сите присутни 81 пратеници гласаа за уставните амандмани. Останатите

Ципрас: Договорот од Преспа во јануари во грчкиот парламент – Вебер: Прашањето за името мора да се затвори

Ципрас: Договорот од Преспа во јануари во грчкиот парламент – Вебер: Прашањето за името мора да се затвори

Embedded video for Ципрас: Договорот од Преспа во јануари во грчкиот парламент – Вебер: Прашањето за името мора да се затвори - Веднаш штом ке заврши  процесот на уставните измени  во македонското собрание , преспанскиот договор ке се пресели на ратификација  во парламентот во Атина, најави грчкиот премиер. Што се однесува пак до протоколот за НАТО,