притисни ентер »

Сутјеска со двајца „екс-металци“ го напаѓа Аеродром
Сутјеска со двајца „екс-металци“ го напаѓа Аеродром

Сутјеска со двајца „екс-металци“ го напаѓа Аеродром

Кошаркарите на МЗТ Скопје по кратката пауза поради репрезентативните настапи се враќаат на обврските во АБА2 лигата, каде вечерва со почеток во 19 часот ќе го пречекаат составот на Сутјеска. „Металците“ имаат максимален ефект на домашен терен сезонава и се очекува во ист стил да продолжат и на вечерашниот дуел, со оглед на фактот дека противникот во

АБА 2: МЗТ Скопје без Младеновски и Соколов вечерва против Сутјеска во „Јане Сандански“

АБА 2: МЗТ Скопје без Младеновски и Соколов вечерва против Сутјеска во „Јане Сандански“

По репрезентативната пауза, се враќа кошарката во регионалната АБА 2 лига. Во ова друштво е македонскиот вицепрвак, МЗТ Скопје Аеродром, кој вечерва ја пречекува Сутјеска во натпревар од 10.коло. Тимот на Ѓорѓи Кочов се наоѓа пред исклучително тешка задача. Иако противникот има две победи помалку од „Металците“, сепак, има состав за респтект. Во редови

Сутјеска мора да се помине!

Сутјеска мора да се помине!

Вечерва, од 19.часот, во СЦ „"Јане Сандански" каде гостува екипата на Сутјеска од Никшиќ. Екипа која во досегашниот дел забележа скор од четири победи и пет порази, кој ги става во долниот дел од табелата во АБА 2 лигата. Репрезентативната пауза беше добредојдена за кошаркарите на МЗТ Скопје, За уште повеќе да ги збијат своите редови, макар што во

МЗТ Скопје без двајца стартери на мегдан против „своите“ од Сутјеска!

МЗТ Скопје без двајца стартери на мегдан против „своите“ од Сутјеска!

Македонскиот претставник во АБА2-лигата, екипата на МЗТ Скопје, утре го продолжува настапот во регионалното натпреварување и тоа во „Јане Сандански“ против Сутјеска (19 часот) во меч во кој ќе стори сѐ за да ја продолжи низата од шест победи по ред на домашен терен од почетокот на сезоната. Тоа нема да биде лесна задача за избраниците на тренерот Ѓорѓи

МЗТ Скопје ќе биде фабрика за таленти

МЗТ Скопје ќе биде фабрика за таленти

Поранешен кошаркар и тренер на МЗТ Скопје, Јанко Луковски, кој воедно беше и репрезентативец на поранешна СФР Југославија, во интервју за клупскиот сајт на „металците“ зборуваше за целите на тимот и новата стратегија за производство на домашни кошаркари. Тој ја има улогата на советник на тренерот Ѓорѓи Кочов. Уште минатата година влегов во одреден

МЗТ Скопје ќе биде фабрика за таленти

МЗТ Скопје ќе биде фабрика за таленти

Поранешен кошаркар и тренер на МЗТ Скопје, Јанко Луковски, кој воедно беше и репрезентативец на поранешна СФР Југославија, во интервју за клупскиот сајт на „металците“ зборуваше за целите на тимот и новата стратегија за производство на домашни кошаркари. Тој ја има улогата на советник на тренерот Ѓорѓи Кочов. Тој последните две децении е сопственик

„Цел е да го направиме МЗТ средина во која сите млади играчи во државата ќе сакаат да дојдат“

„Цел е да го направиме МЗТ средина во која сите млади играчи во државата ќе сакаат да дојдат“

Македонскиот кошаркарски вицепрвак пред извесен период го засили стручниот штаб со Јанко Луковски, а тој во интервју за клупската интернет-страница зборуваше за целите на тимот и новата стратегија на „штрковите“ да се произведуваат домашни кошаркари. Поранешниот играч и тренер на МЗТ кој последните две и повеќе децении е сопственик на една од најплодните

„Цел е да го направиме МЗТ средина во која сите млади играчи во државата ќе сакаат да дојдат“

„Цел е да го направиме МЗТ средина во која сите млади играчи во државата ќе сакаат да дојдат“

Македонскиот кошаркарски вицепрвак пред извесен период го засили стручниот штаб со Јанко Луковски, а тој во интервју за клупската интернет-страница зборуваше за целите на тимот и новата стратегија на „штрковите“ да се произведуваат домашни кошаркари. Поранешниот играч и тренер на МЗТ кој последните две и повеќе децении е сопственик на една од најплодните