притисни ентер »

Кадетките загубија со 77 разлика!!!
Кадетките загубија со 77 разлика!!!

Кадетките загубија со 77 разлика!!!

КФСМ Македонската репрезентација составена од кошаркарки до 16 години доживеа дебакл на стартот на Европското првенство Б-дивизија што се одржува во Софија. FIBA Во првото коло загуби од Холандија со 101:24 што, сепак, не е највисок пораз во овој круг бидејќи Албанија е совладана од Белорусија со 24:104. FIBA Во првото полувреме нашите кошаркарки постигнаа

Најталентираните репрезентативци ќе добијат стипендија од КФСМ и АМС

Најталентираните репрезентативци ќе добијат стипендија од КФСМ и АМС

fiba.basketball Македонската куќа на кошарката и државната институција којашто се грижи за развојот ина спортот во нашата земја, имаат програма за стимулирање на младите спортисти, до 18 години. Талентите што ќе ги посочи КФСМ, а немаат професионален договор, ќе добијат парични средства од Агенцијата за млади и спорт. „Стипендиите ќе ги добијат најталентираните

Најталентираните 36 репрезентативци ќе добијат стипендија

Најталентираните 36 репрезентативци ќе добијат стипендија

Младите спортисти се во центарот на вниманието. Вкупно 36 талентирани кошаркари, членови на младите репрезентации ќе добијат стипендија од страна на Агенцијата за млади и спорт. Начинот на изборот секако оди преку КФСМ. Селекторите задолжени за нашите надежи им доставуваат список на челниците на нашата „куќа на кошарката“, поточно ги бираат најталентираните