Доделени првите медали на ЛОИ во Париз

Кинескиот микс-пар Лихао Шенг и Јутинг Хуанг се освојувачи на првите златни медали на Летните олимписки игри во Париз откако денеска во микс натпреварувањето во стрелаштво во 10 метри воздушна пушка славеа во финалето над микс парот од Јужна Кореја Јихеон Кеум и Хајун Парк со 16-12. Во дуелот за бронзениот медал репрезентацијата на Казахстан во состав

Прв освојувач на медал во Париз е - Казахстан

Рано утринава почнаа натпреварувањата на Олимписките игри во Париз, а веќе е освоен и првиот медал на најголемата спортска манифестација. Освојувач е Казахстан чиј мешан тим во стрелаштво дојде до третото место и бронзата во пукање од 10 метри. Ова е прв медал за Казахстан на Олимписките игри по пауза од 28 години, односно по Атланта 1996. The first

ОСВОЕНО ПРВО ЗЛАТО ВО ПАРИЗ: Кинеската стрелачка репрезентација го освои првиот златен медал на Олимпијадата 2024

Кинескиот тим во стрелање со воздушна пушка во мешани двојки го освои првиот златен медал на Олимпијадата во Париз. Во финалето претпладнево кинеските спортисти ја совладаа селекцијата на Јужна Кореја со резултат 16:12. Селекцијата на Казахстан го освои бронзениот медал, победувајќи ја Германија. Пласман на најдобрите во Стрелање со воздушна пушка

Кина го освои првото злато, Казахстан со прв медал во стрелање од 1996 година

Кина го освои првиот златен медал на ЛОИ во Париз. Во финалето 10 метри воздушна пушка во мешани тимови, актуелните светки прваци,  Лихао Шенг и Јутинг Хуанг сега се олимписки шампиони. Тие ги победија во нивниот натпревар со 16-12 над Кеум и Парк од Република Кореја. Мешаната двојка од Казахстан, Александра Ле и Ислам Сатпаев, освои бронза во конкуренција