притисни ентер »

Dave's Kitchen: Брза торта со кокос без печење
Dave's Kitchen: Брза торта со кокос без печење

Dave's Kitchen: Брза торта со кокос без печење

Доколку копнеете по едноставен рецепт кој не само е одличен на вкус, туку и лесно се подготвува, тогаш сте на вистинското место. Денеска со Dave’s Kitchen приготвуваме рецепт за торта без печење од која сигурно ќе барате парче повеќе. Потребни состојки: -400-500 гр бисквити -100 мл млеко за потопување на бисквитите -250 мл. млеко -1 кесичка пудинг

Колач со какао и јагоди – брзо, а неодоливо засладување

Колач со какао и јагоди – брзо, а неодоливо засладување

Ви се јаде нешто слатко, ама не сте расположени за сложени колачи, или за неколку коцки чоколадо. Засисетете ја желбата за чоколаден десет и свежи јагоди во оваа неодолива, а брза комбинација на домашен колач кој потсетува на традиционаните брауни. Потребно е: 2 шолјички путер или масло 4 шолјички вода или млеко 10-12 шолјички шеќер 12 шолјички брашно

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од “житарки за бебе“

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од “житарки за бебе“

Потребно: 1 шолја интегрално брашно ½ шолја беби житарки 1 шолја млеко или млечна формула ½ шолја изгмечена банана 3 жолчки 1 лажица путер Малку вода Цимет по желба Подготовка: Сите состојки убаво се мешаат со миксер додека не добиете хомогена смеса од која ќе печете палачинки. Сервирајте со омиленото овошје, овошен јогурт, а може да му ги понудите

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Фантастичен десерт за целото семејство… Состојки за чоколадниот бисквит: – 4 јајца – 200 грама шеќер – 70 грама путер – 70 грама чоколадо – 60 мл млеко – 60 мл врела вода – 1 лажица арома од ванила – 200 грама остро брашно – 40 грама горко какао – 2 лажици прашок за печиво – прстофат сода бикарбона и сол За сирупот за натопување на бисквитите: – 150

Чоколаден мус: Лесен за правење, впечатлив за послужување

Чоколаден мус: Лесен за правење, впечатлив за послужување

Шеф Снежана Ангеловска, најпозната по своите торти и тортијадите, не прави само комплицирани нешта. Ја замоливме за нешто брзо и лесно и таа ни го даде наједноставниот рецепт за десерт кој со гордост можете да го послужите со попладневното кафе Шеф Снежана Ангеловска е секогаш таму кадешто се најубавите торти, а нејзиното име е синоним за „ангелчињата“,

Кокос  пудинг коцки

Кокос пудинг коцки

Подготовка Започнуваме со матење на белките во нив додаваме шеќер и повторно матиме се додека не добиеме густа пена.Го исклучуваме миксерот ги додавама сите останати состојки за тесто но овој пат мешаме само лесно со шпатула се додека смесата убаво не ни се соедини.Печеме на 180степени петнаесетина минути. Тестото го попаруваме со млеко,шеќер и ванила

БАНАНИТА КОЛАЧ кој го освои интернетот, рецептот се споделува на сите социјални мрежи

БАНАНИТА КОЛАЧ кој го освои интернетот, рецептот се споделува на сите социјални мрежи

Раскошниот домашен колач ги надмина сите досегашни познати слатки со банани, па не е ни чудо што го освои целиот Интернет. Потребни состојки: 9 јајца 9 лажици шеќер 9 лажици мелени ореви 2 лажици брашно ½ кесичка прашок за печиво За фил: 1 литар млеко 2 пудинг со вкус на ванила 4 лажици брашно (полни) 2 кесички ванилин шеќер 250 г путер 2 лажици шеќер

Рецепт за еден од нашите старински колачи – Како да направите совршени шубари (руски капи)

Рецепт за еден од нашите старински колачи – Како да направите совршени шубари (руски капи)

Преубавите шубари, познати уште и како руски капи, е еден од оние старински класични колачи кои ги сакаме сите, без исклучоци. Особено се истакнува нивниот преубав и впечатлив изглед. Потребни состојки: 8 јајца 12 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 4 лажици вода 2 лажици масло 1 прашок за печиво 250 г брашно 1 лажица какао плех со димензии 40х39 см, се пече

(Рецепт) 3. традиционални торти кои одолеваат на времето: Ова се најдобрите домашни торти!

(Рецепт) 3. традиционални торти кои одолеваат на времето: Ова се најдобрите домашни торти!

За најрадосните прослави подгответе убава домашна торта која ќе ги воодушеви домашните…но и гостите… Васина торта Состојки: Кора: 5 јајца, 4 лажици шеќер, 1 лажица лебни трошки, 100 г мелени ореви. Фил: 5 жолчки, 100 мл млеко, 200 г мелени ореви, 9 лажици шеќер, 3 штангли чоколадо, порттокал, 5 јајца, 150 г истопен путер. Шам: 5 белки, 11. лажици шеќер

Кој бил Васа според кој познатата Васина торта го добила името?

Кој бил Васа според кој познатата Васина торта го добила името?

Васината торта е омилен десерт на многу генерации во регионот. Но дали некогаш сте се прашале – Кој бил тој Васа? Кулинарите велат дека најстариот рецепт за оваа торта потекнува од 1908 година од Парачин. Според приказната, таму живеел извесен Васа Чокрљан и токму тој е главниот актер на приказната за тортата. Неговата сопруга Јелена била со нежно