притисни ентер »

Германците го сакаат ракометот: Над 6 МИЛИОНИ го следеа мечот против Кореја
Германците го сакаат ракометот: Над 6 МИЛИОНИ го следеа мечот против Кореја

Германците го сакаат ракометот: Над 6 МИЛИОНИ го следеа мечот против Кореја

Првото коло на Мундијалот за Германија донесе рутински меч и победа над дебитантот, комбинираната репрезентација на Кореја. Познато е дека ракометот е доста популарен во еден од домаќините на овогодишното Светско првенство, а показател за тоа се податоците со кои излезе националната телевизија ЗДФ. Според истите, над шест милиони гледачи го проследија

СП Ракомет: Натпреварот меѓу Германија и Кореја  на ЗДФ го следеле 6 милиони гледачи

СП Ракомет: Натпреварот меѓу Германија и Кореја на ЗДФ го следеле 6 милиони гледачи

Ракометот покрај фудбалот е еден од најполуларните спортови во Германија. Бројките говорат дека натпреварот меѓу Германија  и Кореја го следеле над 6 милиони  или 26,3 % од вкупниот број на гледачи  биле  пред малите екрани  на фрекфенцијата на  ЗДФ  во моментот  кога играше еден од домаќините на Мундијалот.  Германската државна телевизија ЗДФ ја објави

Во Германија владее ракометна треска: Шест милиони го гледале мечот со Кореа!

Во Германија владее ракометна треска: Шест милиони го гледале мечот со Кореа!

Светското ракометно првенство во Германија и Данска почна завчера, веќе се одигра првото коло, а Германија очигледно ја тресе ракометна треска, објавија медиумите во земјата на ко-домаќинот, зашто гледаноста на воведниот меч со Кореја е неверојатен. Како што објави телевизијата ЗДФ, која е достапна на сите гледачи во Германија, вкупно околу 6,11 милиони

РАКОМЕТНА ТРЕСКА ВО ГЕРМАНИЈА: Шест милион пред телевизор

РАКОМЕТНА ТРЕСКА ВО ГЕРМАНИЈА: Шест милион пред телевизор

23,6 посто од сите гледачи кои во моментот гледале ТВ во Германија, го следеле мечот меѓу Германија и Кореја, кој го отвори мундијалот. Германскиот јавен телевизиски сервис на стартот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска излезе со импресивни бројки што се однесува до гледаноста на мундијалот пред малите екрани. Првиот меч меѓу Германија