притисни ентер »

Рецепт за лажни руски капи, без јајца и печење: Десерт кој ќе ви стане омилен
Рецепт за лажни руски капи, без јајца и печење: Десерт кој ќе ви стане омилен

Рецепт за лажни руски капи, без јајца и печење: Десерт кој ќе ви стане омилен

Доколку сте љубители на руски капи, тогаш ќе ја сакате и оваа варијанта која се прави уште побрзо. Руските капи се омилен колач за многумина, мирисаат на домашна кујна, детство и многу се слатки. Се прават и во солена варијанта, а во секоја верзија се превкусни. Состојки: - 1 литар млеко; - 130 грама брашно; - 170 грама шеќер; - 60 грама густин; -

ОВА Е ВИСТИНСКИОТ КОЛАЧ ЗА ВАС: Сигурно сакате да јадете НЕШТО СЛАТКО СО ПОПЛАДНЕВНОТО КАФЕ (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

ОВА Е ВИСТИНСКИОТ КОЛАЧ ЗА ВАС: Сигурно сакате да јадете НЕШТО СЛАТКО СО ПОПЛАДНЕВНОТО КАФЕ (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

72 Споделувања Share Tweet Совршен рецепт за викенд попладне СОСТОЈКИ: 30 гр квасец 1 лажичка шеќер 1 лажица брашно 50 мл. млака вода 2 јајца 300 мл млеко 30 гр путер путер кора од лимон шеќер по желба 700 гр брашно 1 лажичка прашок за пециво За прелевање: коцка путер суво овошје исечкано на коцки Подготовка :

Рецепт за лиснат леб со лук, повкусно печиво не сте пробале!

Рецепт за лиснат леб со лук, повкусно печиво не сте пробале!

Лиснатиот леб со лук е навистина посебен по многу нешта. Аромата, вкусот, необичниот спој на состојките кои даваат уникатно задоволство за непцето. А згора на тоа, лиснатиот леб со лук привлекува и со својот изглед. – 375 грама брашно – 1 сув квасец – 1 лажичка шеќер – 30 грaма путер – 1 јајце – 1 лажичка сол – 120 мл млеко – 60 мл вода – цела главица

Сладок леб со кокос: Одличен за појадок или ужина, љубителите на овој егзотичен плод ќе бидат воодушевени

Сладок леб со кокос: Одличен за појадок или ужина, љубителите на овој егзотичен плод ќе бидат воодушевени

Одличен е за појадок или ужина, а можете да го консумирате сам или со намаз по желба. Потребни состојки: - 2,5 шолји брашно - 2 лажички прашок за пециво - 1 шолја шеќер во прав - 1 лажичка цимет - 150 гр. кокосово брашно - 300 мл. млеко - 2 јајца - 1 ванилин шеќер - 75 гр. путер Подготовка: 1. Во просеаното брашно додајте го прашокот за пециво, шеќерот

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Благи кифлички

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Благи кифлички

Потребно: 1 кг брашно 200 мл млеко 200 мл кисела павлака 1 свеж квасец 1 прашок за печиво 2 ванилин шеќер 200 гр путер 4 јајца 4 лажици шеќер 1 прстофат сол Подготовка: Во 200 мл млеко додадете 4 лажици шеќер и свеж квасец, измешајте и оставете на топло место да се активира квасецот. Во сад измешајте го брашното со путерот, додадете сол, прашок за

ЛИСНАТ ЛЕБ СО БЕЛ ЛУК: Подобро пециво не сте пробале

ЛИСНАТ ЛЕБ СО БЕЛ ЛУК: Подобро пециво не сте пробале

45 Споделувања Share Tweet Потребно е: За тестото 375 гр брашно 1 сув квасец 1 лажичка шеќер 30 гр путер 1 јајце 1 лажичка сол 120 мл млеко 60 ml вода За премачкувањето цела главица лук 150 гр путер 2 супени лажици маслиново масло сол, бибер Подготовка: Во фолија се става лукот и се пече половина час на 180 степени. Во топло млеко и вода растворете