притисни ентер »

Бугарски заплет: ГЕРБ нуди влада без Бојко Борисов
Бугарски заплет: ГЕРБ нуди влада без Бојко Борисов

Бугарски заплет: ГЕРБ нуди влада без Бојко Борисов

Екатерина Захариева изјави дека нејзината партија не сака нови избори, а на експертска влада мислеле на експерти од ГЕРБ Владејачката партија во Бугарија, ГЕРБ, се обидува да зафати подобра стартна позиција пред претседателот на државата да и го додели мандатот за составување на новата влада. Денеска двајца високо позиционирани министри објавија дека

Радев контра Борисов: Промените во законот не треба да станат залог за нечиј политички опстанок

Радев контра Борисов: Промените во законот не треба да станат залог за нечиј политички опстанок

Во врска со повикот на бугарскиот премиер Бојко Борисов да се свика Големо национално собрание и да се промени основниот закон, прес-службата на шефот на државата потсетила на позицијата на претседателот Румен Радев дека промените во основниот закон не треба да станат залог за нечиј политички опстанок. „Претседателот ќе го свика Националното собрание

ГЕРБ ќе предложи нова влада, не се знае дали Борисов ќе биде кандидат за премиер

ГЕРБ ќе предложи нова влада, не се знае дали Борисов ќе биде кандидат за премиер

Партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, која победи на парламентарните избори во Бугарија, ќе предложи влада и ќе побара поддршка од парламентот од другите партии во Националното собрание, изјави министерката за труд и социјална политика Деница Сачева. Доколку ГЕРБ не ја добие потребната парламентарна поддршка, порача таа, партијата ќе го врати мандатот.

Три дена по парламентарните избори во Бугарија, Слави Трифонов даде краток коментар

Три дена по парламентарните избори во Бугарија, Слави Трифонов даде краток коментар

Лидерот на втората партија по парламентарните избори во Бугарија „Има таков народ“ Слави Трифонов, го даде првиот коментар, јави дописникот на МИА од Софија. Тој напиша на својот Фејсбук профил: „Во врска со разни политички изјави и предлози дадени во последниве денови, сакам да го кажам следново: Постои многу јасна правна постапка спомената во Уставот,

Можно е Бојко Борисов да не биде премиер во Бугарија

Можно е Бојко Борисов да не биде премиер во Бугарија

Партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, која победи на парламентарните избори во Бугарија, ќе предложи влада и ќе побара поддршка од парламентот од другите партии во Националното собрание, изјави министерката за труд и социјална политика Деница Сачева. Доколку ГЕРБ не ја добие потребната парламентарна поддршка, порача таа, партијата ќе го врати мандатот.

Борисов:  Слави Трифонов да ја преземе политичката одговорност во земјата

Борисов: Слави Трифонов да ја преземе политичката одговорност во земјата

Премиерот во заминување и лидер на партијата ГЕРБ, која освои најмногу гласови на неделните парламентарни избори во Бугарија, Бојко Борисов, денеска го повика Слави Трифонов од партијата „Има таков народ” да ја преземе политичката одговорност во земјата, јави дописникот на МИА од Софија. Борисов соопшти дека ГЕРБ ќе предложи влада, во согласност со

Радев: Трифонов ќе формира влада, а не Борисов

Радев: Трифонов ќе формира влада, а не Борисов

Во врска со повикот на бугарскиот премиер Бојко Борисов да се свика Големо национално собрание и да се промени основниот закон, прес-службата на шефот на државата потсетила на позицијата на претседателот Румен Радев дека промените во основниот закон не треба да станат залог за нечиј политички опстанок. „Претседателот ќе го свика Националното собрание

Борисов му понуди 10 пратеници на Трифонов да формира Влада

Борисов му понуди 10 пратеници на Трифонов да формира Влада

На бугарската политичка сцена и натаму се прават комбинаторики кој со кого и дали би ја формирал новата влада, но она што е сигурно е дека се издиференцираа два крајно спроптивставени блока едниот предводен од Слави Трифонов кој притиска за нови избори и оној на Борисов за кого изборите не се опција. Оттаму сеуште актуелниот  премиер Борисов денеска

Трифонов по три дена од изборите порача дека ќе го следи Уставот

Трифонов по три дена од изборите порача дека ќе го следи Уставот

Лидерот на партијата која го освои второто место на парламентарните избори во Бугарија „Има таков народ“, Слави Трифонов за прв пат даде коментар по гласањето викендов. „Во врска со разни политички изјави и предлози дадени во последниве денови, сакам да го кажам следново: Постои многу јасна правна постапка спомената во Уставот, и ние логично ја почитуваме

ГЕРБ, победникот на парламентарните избори во Бугарија, ќе предложи влада, но сè уште не е јасно дали Бојко Борисов ќе биде премиер

ГЕРБ, победникот на парламентарните избори во Бугарија, ќе предложи влада, но сè уште не е јасно дали Бојко Борисов ќе биде премиер

Партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, која победи на парламентарните избори во Бугарија, ќе предложи влада, според уставот на земјата, за што ќе побара поддршка од парламентот од другите партии во Националното собрание, изјави за бТВ министерката за труд и социјална политика Деница Сачева. Како што јави дописникот на МИА од Софија, доколку ГЕРБ не ја добие