притисни ентер »

Заев и Димитров непожелни гости кај Иванов

Заев и Димитров непожелни гости кај Иванов

Шефот на државата го земал Договорот и без да ги сослуша гостите си заминал....На претседателската фб страна стои дека Иванов ги примил Заев и Димитров, дека средбата траела две минути и дека во текот на денот ќе има обраќање. Министерот за надворешни работи Димитров  во изјава за Дојче Веле вели дека одлуката на Иванов да ја прекине средбата на која

Мицкоски: договорот е капитулација за Македонија

Мицкоски: договорот е капитулација за Македонија

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ станува се посигурен и зацврснат, нема да поддржат промена на уставот со цел промена на уставното име, вели лидерот на партијата Христијан Мицковски од неколкуминутната средба со премиерот Заев. Како што вели немале што да си кажат со Заев бидејќи тие го повториле нивниот став дека постигнатиот договор е капитулантски. Го добиле

Следете во живо: Обраќање на претседателот Иванов

Следете во живо: Обраќање на претседателот Иванов

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кои го информираа за постигнатиот договор за името. Од Кабинетот на претседателот

Мицкоски: Куса средба, немаше што да си кажеме со Заев

Мицкоски: Куса средба, немаше што да си кажеме со Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната средба со премиерот Зоран Заев изјави дека средбата била куса, зашто целокупната тема за договорот за спорот со името кое вчера преку телефон го договија премиерите на Република Македонија и Република Грција е ицрпена. – Јас немав што да додадам од она што веќе го кажав во текот на двете

Мицкоски: Немаше што да си кажеме со Заев

Мицкоски: Немаше што да си кажеме со Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната средба со премиерот Зоран Заев изјави дека средбата била куса, зашто целокупната тема за договорот за спорот со името кое вчера преку телефон го договија премиерите на Република Македонија и Република Грција е ицрпена. – Јас немав што да додадам од она што веќе го кажав во текот на двете

Мицкоски: договорот е капитулација за Македонија

Мицкоски: договорот е капитулација за Македонија

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ станува се посигурен и зацврснат, нема да поддржат промена на уставот со цел промена на уставното име, вели лидерот на партијата Христијан Мицковски од неколкуминутната средба со премиерот Заев. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ станува се посигурен и зацврснат, нема да поддржат промена на уставот со цел промена на уставното име, вели лидерот

МИЦКОСКИ: Куса средба со Заев, немаме што повеќе да си кажеме

МИЦКОСКИ: Куса средба со Заев, немаме што повеќе да си кажеме

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната средба со премиерот Зоран Заев изјави дека средбата била куса, зашто целокупната тема за договорот за спорот со името кое вчера преку телефон го договија премиерите на Република Македонија и Република Грција е ицрпена. – Јас немав што да додадам од она што веќе го кажав во текот на двете

Споменикот „Воинот на коњ“ ќе се применува во Александар Македонски

Споменикот „Воинот на коњ“ ќе се применува во Александар Македонски

„Воинот на коњ“ и официјално ќе го добие своето вистинско име Александар Македонски. Наместо уривање или преместување, како што пишуваа дел од медиумите, од Владата денеска информираа дека споменикот ќе добие само појаснување дека ја отсликува хеленистичката култура како историско наследство на светот. Истиот ќе биде симбол на пријателство меѓу Македонија

Во живо: Обраќање на претседателот Иванов

Во живо: Обраќање на претседателот Иванов

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Во живо: Обраќање на претседателот Иванов (Видео)