притисни ентер »

Вархеји: Подготвен сум да се сретнам со македонските Бугари
Вархеји: Подготвен сум да се сретнам со македонските Бугари

Вархеји: Подготвен сум да се сретнам со македонските Бугари

На пукањето врз бугарсккиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид чие име е провокација за најголемиот дел од македонските граѓани, реагираше и еврокомесарот Оливер Вархеји кој повика да се пронајдат напаѓачите. „Секој напад врз која било заедница во Северна Македонија мора да биде следен од полицијата и владата. Свесен сум за вчерашниот напад. Се надевам

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

За бугарскиот претседател Румен Радев признавањето и почитувањето на македонските Бугари и нивното културно-историско наследство се единствениот начин Македонија да стигне до ЕУ. Испровоциран од демолирањето на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“ со употреба на огнено оружје, Радев го осуди нападот и рече дека македонските власти мора да разберат

Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин, рече бугарскиот претседател Радев

Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин, рече бугарскиот претседател Радев

Фото: принтскрин Претседателот на Бугарија Румен Радев го окарактеризира нападот врз клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид како апсолутно неприфатлив чин на агресија, која, вели, со децении се гаи во Македонија против Бугарија и против Бугарите, јави дописникот на МИА од Софија. Според Радев, државниот врв на Република Македонија и општеството треба да

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

Претседателот на Бугарија Румен Радев го окарактеризира нападот врз клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид како апсолутно неприфатлив чин на агресија, која, вели, со децении се гаи во Македонија против Бугарија и против Бугарите. Според Радев, државниот врв на Република Македонија и општеството треба да разберат дека патот кон ЕУ минува низ признавањето

Вархеји е подготвен да се сретне со македонските Бугари доколку биде побарано

Вархеји е подготвен да се сретне со македонските Бугари доколку биде побарано

„Секој напад врз која било заедница во Северна Македонија мора да биде истражен од полицијата и Владата. Свесен сум за вчерашниот напад. Се надевам дека Владата ќе го направи истото како и во претходниот случај“, вака изјавил еврокомесарот за проширување и добрососедство Оливер Вархеји во интервју за „Bg on air“ за последниот напад на бугарскиот клуб

Радев со осуда за нападот на клубот во Охрид: С Македонија мора да разбере оти патот кон ЕУ минува низ признавањето на правата на Бугарите

Радев со осуда за нападот на клубот во Охрид: С Македонија мора да разбере оти патот кон ЕУ минува низ признавањето на правата на Бугарите

Бугарскиот претседател порача дека државниот врв во Северна Македонија и целокупното македонско општество мора да разберат оти патот кон Европската Унија минува преку признавање и почитување на македонските Бугари и бугарското културно-историско наследство Апсолутно неприфатлив вандалски чин и агресија која се гради со децении кон Бугарија и бугарскиот

Пендаровски го осуди нападот на бугарскиот клуб, за Радев тоа е апсолутно неприфатлив чин

Пендаровски го осуди нападот на бугарскиот клуб, за Радев тоа е апсолутно неприфатлив чин

Македонскиот претседател Стево Пендаровски го осуди нападот на бугарскиот клуб во Охрид. -Го осудувам нападот на културниот клуб на бугарската заедница во Охрид. Очекувам надлежните институции да спроведат брза и детална истрага, преземање на сите мерки, со цел расчистување на случајот и одговорност за сторителите, напиша тој на Фејсбук. Претседателот

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

Претседателот на Бугарија Румен Радев го окарактеризира нападот врз клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид како апсолутно неприфатлив чин на агресија, која, вели, со децении се гаи во Северна Македонија против Бугарија и против Бугарите, јави дописникот на МИА од Софија. Според Радев, државниот врв на Република Северна Македонија и општеството треба да

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин Претседателот на Бугарија, Румен Радев го окарактеризира нападот врз клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид како апсолутно неприфатлив чин на агресија, која, вели, со децении се гаи во Македонија против Бугарија и против Бугарите, јави дописникот на МИА од Софија. Според Радев, државниот врв