притисни ентер »

БМВ и Дајмлер смислуваат конкуренција за Убер
БМВ и Дајмлер смислуваат конкуренција за Убер

БМВ и Дајмлер смислуваат конкуренција за Убер

Компаниите за производство на луксузни автомобили соопштија дека ќе вложат милијарда евра во ширење на постоечката дејност на системи за плаќање на минута или по поминат километар. Ваквите компании за услуги на повик има и во Кина , каде компанијата Didi Chuxing  сака да се шири и кон Јужна Америка. Убер , пак создава силна мрежа во САД. ,,Натамошната

Daimler и BMW инвестираат вкупно една милијарда евра во бизнисот за споделено патување

Daimler и BMW инвестираат вкупно една милијарда евра во бизнисот за споделено патување

Германските автомобилски концерни Daimler и BMW објавија денеска дека создаваат заедничка компанија за споделено патување, паркирање и полнење на електрични возила преку инвестиции во износ од 1 милијарда евра, соопштува Ројтерс. Новата компанија ќе се натпреварува со лидерот Uber и други големи имиња во индустријата. Во моментов двата концерни нудат