притисни ентер »

Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници, велат од Белата куќа
Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници, велат од Белата куќа

Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници, велат од Белата куќа

Во нападот на конвојот на „Светска централна кујна“ загинаа државјани на Австралија, Велика Британија и Полска, како и Палестинци и двоен државјанин на САД и Канада ФОТО: EPA-EFE/MOHAMMED SABER Белата Куќа соопшти дека е огорчена од израелскиот воздушен напад врз Газа во кој загинаа седум лица кои работеа за „Светска централна кујна“. Американскиот

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Американскиот претседател Џо Бајден имал телефонски разговор со основачот на невладината организација - шпанскиот готвач Хозе Андрес, во кој му кажал дека срцето му е скршено поради веста за нападот врз вработените во организацијата. Карин-Жан-Пјер рече дека ќе биде испратена јасна порака до Израел дека хуманитарните работници мора да бидат заштитени

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Американскиот претседател Џо Бајден имал телефонски разговор со основачот на невладината организација - шпанскиот готвач Хозе Андрес, во кој му кажал дека срцето му е скршено поради веста за нападот врз вработените во организацијата. Карин-Жан-Пјер рече дека ќе биде испратена јасна порака до Израел дека хуманитарните работници мора да бидат заштитени

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Американскиот претседател Џо Бајден имал телефонски разговор со основачот на невладината организација - шпанскиот готвач Хозе Андрес, во кој му кажал дека срцето му е скршено поради веста за нападот врз вработените во организацијата. Карин-Жан-Пјер рече дека ќе биде испратена јасна порака до Израел дека хуманитарните работници мора да бидат заштитени

Белата куќа: Огорчени сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници

Белата куќа: Огорчени сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници

Белата куќа соопшти дека е огорчена од израелскиот воздушен напад врз Газа во кој загинаа седум лица кои работеа за World Central Kitchen (WCK), и дека американскиот претседател Џо Бајден му се јави на основачот на добротворната организација за да му изрази сочувство. „Бевме огорчени кога дознавме за нападот на ИДФ во кој вчера загинаа голем број цивилни

Нетанјаху: Убиството на хуманитарците беше ненамерно, тоа е трагичен инцидент

Нетанјаху: Убиството на хуманитарците беше ненамерно, тоа е трагичен инцидент

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го нарече „трагичен инцидент“ убиството на седумте членови на хуманитарната организација „Светска централна кујна“, странски државјани убиени во напад на израелската армија. „За жал, вчера се случи трагичен инцидент. Нашите сили ненамерно погодија невини луѓе во Појасот Газа“, рече израелскиот премиер

Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници, велат од Белата куќа

Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници, велат од Белата куќа

68 Споделувања Share Tweet Во нападот на конвојот на „Светска централна кујна“ загинаа државјани на Австралија, Велика Британија и Полска, како и Палестинци и двоен државјанин на САД и Канада ФОТО: EPA-EFE/MOHAMMED SABER Белата Куќа соопшти дека е огорчена од израелскиот воздушен напад врз Газа во кој загинаа седум лица кои работеа за „Светска централна

Кина: Шокирани сме од нападот во кој загинаа хуманитарните работници во Газа

Кина: Шокирани сме од нападот во кој загинаа хуманитарните работници во Газа

Кина денеска соопшти дека е шокирана од нападот во Газа во кој загинаа седум хуманитарни работници на „Светска централна кујна“, што невладината организација им го припиша на израелските сили. Пекинг е „против секоја акција што влијае на цивилите, ја уништува цивилната инфраструктура или го крши меѓународното право“, изјави портпаролот на кинеското

Велика Британија бара објаснување по смртта на британските хуманитарни работници во Газа

Велика Британија бара објаснување по смртта на британските хуманитарни работници во Газа

Велика Британија го повика Израел „веднаш да ја истражи“ смртта на британски државјани во воздушен напад во Газа. Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека е „шокиран и тажен“ од извештаите дека седуммина хуманитарни работници од Светската централна кујна (WCK) биле убиени синоќа во Газа. Се претпоставува дека меѓу убиените има тројца британски државјани,

Белата куќа „огорчена“ од израелскиот напад во кој загинаа седум хуманитарни работници

Белата куќа „огорчена“ од израелскиот напад во кој загинаа седум хуманитарни работници

Белата куќа соопшти дека е „огорчена“ од израелскиот напад во кој загинаа седум хуманитарни работници од меѓународната добротворна група „World Central Kitchen“ и испрати сочувство до организацијата. Координаторот на Советот за национална безбедност за стратешки комуникации, Џон Кирби, призна дека е спроведена прелиминарна истрага, но рече дека се