притисни ентер »

Ѓоковиќ се израмни со Серена Вилијамс и тргна по рекордите на Навратилова и Граф
Ѓоковиќ се израмни со Серена Вилијамс и тргна по рекордите на Навратилова и Граф

Ѓоковиќ се израмни со Серена Вилијамс и тргна по рекордите на Навратилова и Граф

Новак Ѓоковиќ денеска ја започна 319 недела на чело на АТП ранг листата со што се израмни со Серена Вилијамс кога исто толку недели беше на чело на ВТА ранг листата. Следна цел на Ѓоковиќ е да ја престигне Мартина Навратилова која дури 332 недели беше најдобра тенисерка на светот, доеека убедливо на првото место е Штеги Граф која дури 377 недели беше

Нема промени на АТП листата – Новак неприкосновен, Србинот ја започна 319-та недела на врвот

Нема промени на АТП листата – Новак неприкосновен, Србинот ја започна 319-та недела на врвот

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ја започна 319-та недела на врвот на АТП-листата. Пред два месеци, Србинот стана рекордер по бројот на недели кога станува збор за машка конкуренција. Ако ја сметаме и ВТА, оваа недела Новак стигна до Серена Вилијамс на третата позиција на вечната листа. Пред него сега се само Мартина Навратилова со 332 недели

Ѓоковиќ се израмни со Серена Вилијамс, Србинот  и натаму неприкосновен на врвот на АТП

Ѓоковиќ се израмни со Серена Вилијамс, Србинот и натаму неприкосновен на врвот на АТП

Новак Ѓоковиќ сигурно го држи врвот на АТП листата, со 11.963 бода, зад него е  Рафаел Надал кој сега има 9.810 на второто место. Србинот е рекордер по бројот на неделите минати на врвот, сега ја стигна и Серена Вилијамс која 319 недели беше на првата позиција на ВТА. Ѓоковиќ сега е на пат да ги стигне   легендарната Мартина Навратилова која беше 332