притисни ентер »

Здружението на лица со посебни потреби „Заедно можеме” бара уставни и законски измени
Здружението на лица со посебни потреби „Заедно можеме” бара уставни и законски измени

Здружението на лица со посебни потреби „Заедно можеме” бара уставни и законски измени

Здружението на лица со посебни потреби „Заедно можеме” бара уставни и законски измени во делови кои се однесуваат на нивните права со цел да им се олесни, секојдневието и да им се помогне. Внесување на лицата со попречености во Уставот, формирање посебен Народен правобранител за заштита на правата на оваа категорија граѓани, законски измени во делот

Партијата Беса на прес конференција реагираа на одолговлекувањето на постапката за пуштањето во употреба на шестоседот на Попова Шапка

Партијата Беса на прес конференција реагираа на одолговлекувањето на постапката за пуштањето во употреба на шестоседот на Попова Шапка

Партијата Беса на прес конференција реагираа на одолговлекувањето на постапката за пуштањето во употреба на шестоседот на Попова Шапка. Единствената инвестиција на Попова Шапка и оваа скијачка сезона нема да се пушти во употреба, реагираат од партијата БЕСА. Очигледно шестоседот владата ќе го пушти во употреба за време на избори само за да се пофалат

Работниците во Boeing: “Моделот 737 Max е дизајниран од кловнови, набљудувани од мајмуни”

Работниците во Boeing: “Моделот 737 Max е дизајниран од кловнови, набљудувани од мајмуни”

Компанијата Boeing објави стотици внатрешни пораки кои го доведоа во прашање развојот на симулаторот на моделот на авиони 737 Max. Овој модел на авион е призејмен по две фатални несреќи. Според Reuters, Boeing ја проверил работата на симулаторот, откако биле испратени пораките. Како што е наведено, тие добро функционираат. Во внатрешната комуникација,

Заменете го чипсот со оваа намирница и препородете го организмот

Заменете го чипсот со оваа намирница и препородете го организмот

Семките од сончоглед содржат и разни ензими кои ги регулираат хормоните во организмот. Тоа особено се однесува на жените, затоа што ензимите од семето го регулираат производството на естроген и прогестерон и ги ублажуваат симптомите на ПМС. Тие содржат витамин Б1, кој е значаен за управување со енергијата во организмот, па ако после вежбање јадете

Избегнувајте шетање со деца по магла

Избегнувајте шетање со деца по магла

Ако живеете во град, маглата не е најдобро време да шетате со вашето бебе или дете. Високото ниво на загадување на воздухот во никој случај не може да влијае позитивно врз бебињата. Подобро почекајте маглата да се издигне, а до тогаш најдете некоја занимација дома. Обрнете посебно внимание да не излегувате по магла ако вашето дете е склоно кон респираторни

Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

Ако извршувате работа која подразбира дека секогаш пред себе имате некои рокови, внимавајте на ова… Роковите и стресот на работа ги поттикнуваат луѓето да јадат слатки и закуски, велат научниците. Тие утврдиле дека учесниците во студијата имале многу повеќе желба за висококалорична храна кога биле под притисок додека часовникот одбројувал 60 секунди

Кинезинка пет години јадела само ориз, за да може да го плаќа лекувањето на брат и

Кинезинка пет години јадела само ориз, за да може да го плаќа лекувањето на брат и

Сериозно неухрантата студентка која со години преживувала со помалку од пола евро на ден, за да го поддржи медицинското лекување на својот брат, почина, известија кинески медиуми. Ву Хуауан ја шокираше кинеската јавност откако нејзините слики на кои таа тежи околу 20 килограми, се појавија во јавноста. Таа била примена во болница со проблеми со дишењето

Стоматолог – најплатено занимање во светот

Стоматолог – најплатено занимање во светот

На списокот на најмалку стресни занимања се програмери, статистичари, логопеди, ветеринари и дел од медицинскиот персонал. Стоматологијата е на врвот на списокот со најдобро платени работни места со ниско ниво на стрес, се вели во студијата на американскиот медиумски центар U.S. News & World Report. Оваа професија не беше на прво место на највисоко