притисни ентер »

Победничкиот болид на Шумахер Ferrari F300 на аукција
Победничкиот болид на Шумахер Ferrari F300 на аукција

Победничкиот болид на Шумахер Ferrari F300 на аукција

Ferrari F300 на седумкратниот Формула 1 шампион Михаел Шумахер ќе биде продаден на аукција во август. Станува збор за болид од 1998 година во кој легендарниот пилот Михаел Шумахер (Michael Schumacher) освои четири од шест победи таа сезона. Автомобилот го придвижува 3.0-литарски V10 мотор кој развива 800 КС. Сега, за прв пат во историјата, Ferrari