притисни ентер »

Lenovo го претстави првиот флексибилен лаптоп во светот
Lenovo го претстави првиот флексибилен лаптоп во светот

Lenovo го претстави првиот флексибилен лаптоп во светот

Lenovo е еден од водечките производители на лаптопи и компјутери, кој пројавува интерес кон актуелниот тренд во индустријата во текот на годината, имено флексибилните дисплеи. Компанијата одржи специјален настан во Њујорк, на кој го покажа првиот уред од популарниот бренд ThinkPad со овој дизајн. Lenovo исто така потврдија дека официјалната премиера

Леново најави преносен компјутер со 13,3-инчен OLED екран на превиткување

Леново најави преносен компјутер со 13,3-инчен OLED екран на превиткување

Леново е прва компанија која најави преносен компјутер со екран на превиткување. Тоа е моделот ThinkPad X1 кој ќе има 13,3-инчен OLED екран произведен од LG. Кога преносниот компјутер ќе се преклопи на половина ќе функционира како лаптоп. Екранот на горната половина ќе биде дисплејот од лаптопот, додека долната половина од превиткувачкиот екран ќе

Компјутер што се витка на Lenovo

Компјутер што се витка на Lenovo

Кинеската компанија за електроника, Lenovo на својот настан Accelerate, го прикажа првиот компјутер што се витка. Екранот може да се користи како лап топ, десктоп верзија, таблет во форма на книга или уред за работа со стилус (електронско перо). Компјутерот сè уште нема име, но кога ќе излезе во продажба ќе се приклучи на фамилијата ThinkPad X. Има

Ова е прв компјутер на светот со екран на преклоп

Ова е прв компјутер на светот со екран на преклоп

Кинеската компанија "Lenovo" претставила, на својата конференција "Accelerate 2019" во Орландо, прв компјутер со свитлив екран. Станува збор за свитлив екран сличен на оние кај паметните телефони, како што " Samsung Galaxy Fold " и "Huawei Mate X". Од " Lenovo " порачуваат дека тука не станува збор за замена на паметен телефон, туку иновација која

Lenovo работи на лаптоп со флексибилен екран

Lenovo работи на лаптоп со флексибилен екран

Флексибилните телефони полека стануваат вообичаена појава, но за флексибилните лаптопи до сега не се слушнало многу. Lenovo веќе некое време размислува за овој концепт, а на 14 мај биле објавени и првите резултати од ова уште експериментално настојување, па компанијата на својата акцелераторска конференција претставила прототип на првиот флексибилен

Почеток на нова ера: Ова е прв компјутер на светот со екран на преклоп

Почеток на нова ера: Ова е прв компјутер на светот со екран на преклоп

Кинеската компанија "Lenovo" претставила, на својата конференција "Accelerate 2019" во Орландо, прв компјутер со свитлив екран. Станува збор за свитлив екран сличен на оние кај паметните телефони, како што "Samsung Galaxy Fold" и "Huawei Mate X". Од "Lenovo" порачуваат дека тука не станува збор за замена на паметен телефон, туку иновација која ќе го

Lenovo го претстави првиот флексибилен лаптоп во светот

Lenovo го претстави првиот флексибилен лаптоп во светот

Lenovo е еден од водечките производители на лаптопи и компјутери, кој пројавува интерес кон актуелниот тренд во индустријата во текот на годината, имено флексибилните дисплеи. Компанијата одржи специјален настан во Њујорк, на кој го покажа првиот уред од популарниот бренд ThinkPad со овој дизајн. Lenovo исто така потврдија дека официјалната премиера

Lenovo догодина со првиот Fold лаптоп

Lenovo догодина со првиот Fold лаптоп

Lenovo потврди дека догодина ќе го лансира првиот Fold лаптоп кој ќе има двоен дисплеј на допир кој ќе може да се превиткува и склопува. Иновативниот лаптоп на Lenovo ќе се користи на тој начин што горниот дел ќе служи како дисплеј за преглед на содржини, а долниот дел за внесување на текст како физичка тастатура иако ќе се користи виртуелен софтвер

Леново го претстави првиот компјутер на преклопување

Леново го претстави првиот компјутер на преклопување

Смартфоните со екрани на преклопување се актуелна тема моментално на технолошкиот пазар, но компанија Леново претстави прототип на првиот компјутерер на преклопување во светот. Компјутерите на преклопување, познати како лаптопи, постојат одамна, но овде станува збор за екран на превиткување сличен како кај мобилните телефони „Samsung Galaxy Fold“ и

„Леново“ го најави првиот компјутер на превиткување

„Леново“ го најави првиот компјутер на превиткување

Компанијата „Леново“ го претстави првиот компјутер со екран на превиткување на форумот „Acelarate 2019“, објави порталот „Venturebeat“. Компјутерите на преклопување, познати како лап-топи, постојат одамна, но овде станува збор за екран на превиткување сличен како кај мобилните телефони „Самсунг галакси фолд“ и „Хуавеј мејт х“. Од производителот порачуваат