притисни ентер »

Солен куглоф со магданос и сирење
Солен куглоф со магданос и сирење

Солен куглоф со магданос и сирење

Подготовка Прво изматете ги јајцата, па додадете ги маслото и јогуртот, па убаво промешајте. Потоа додадете ги исечканите намирници и брашното помешано со прашок за печиво. Калапот за куглоф намастете го и набрашнете го, јас додавам и сусам. Потоа излејте ја смесата и ставете да се пече во загреана рерна на 180 степени и печете околу еден час или додека

Пита мафини, одвнатре сочни и гужвани со сирење –се прават многу брзо, за 10 минути

Пита мафини, одвнатре сочни и гужвани со сирење –се прават многу брзо, за 10 минути

Пита ко и секоја друга пита. Но, вака малечки се многу згодни, па често ги правам за пикник или кога имам гости. Одвнатре се сочни и гужвани. Корите се сечат на ленти… Се прават за многу кратко време! Идеални за разни пригоди, појадок, ужина… Потребни состојки: 500 г кори за пита 400 г сирење 3 јајца 1 лажица кисела павлака 100 мл масло 100-200 мл

Американски палачинки со мед

Американски палачинки со мед

Во подлабок сад измешајте ги сите суви состојки. Во друг сад ставете ги јајцата, путер, млекото и медот. Измешајте убаво со жица за матење. Во садот со сувите состојки додајте ја смесата со јајцата и млекото, и измешајте за да се соединат состојките. Смесата оставете ја да отстои за време од 15 до 20 минути. Тавата за палачинки намрсете ја со малку

Лепчиња за хамбургер – едноставни и меки како душа

Лепчиња за хамбургер – едноставни и меки како душа

Фото и рецепт: Адрианина кујна Лепчињата се одлични за секакви пригоди, меки се и вкусни, долго време остануваат свежи. Потребни состојки: 300 мл млеко ½ коцка свеж квасец или 1 кесичка сув 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 100 мл вода 100 мл масло 600-700 г брашно Постапка: Издробете го квасецот во млака вода, додадете лажичка шеќер и малку брашно, па

Маркански палачинки-недоливо воздушести

Маркански палачинки-недоливо воздушести

Со јајца, без јајца, со млеко или без, на вистинските мајстори во кујната секогаш им успева да го најдат вистинскиот сооднос за вкусни палачинки. Подебели, потенки, или проѕирни како тантела, палачинките се неодоливи и во слатка и во солена комбинација – со кајмак, рендан кашкавал, чоколаден прелив, овошје, или природен мед. Посебноста на мароканските

Погача со пециво и шери домати

Погача со пециво и шери домати

Користена е чаша од 200 мл Може да се додаде сецкано сирење, сецкани маслинки... Многу е брза, кревка и мека погачава. Во вангличка ги ставаме јајцата солтта, биберот и матиме смесата да побели. Со исклучен миксер додаваме масло, јогурт, па просеани пециво и брашно. со шпатула убаво соединуваме. Смесата ја истураме во тава бр 24, обложена со хартија

Најдобрата излеана пита со сирење и спанаќ – брзо и лесно се приготвува

Најдобрата излеана пита со сирење и спанаќ – брзо и лесно се приготвува

Излиената пита со два вида сирење и спанаќ е најдобрата, најбрзата и најлесната пита. Многу е вкусна и успева секој пат! Потребни состојки: 300 г исечкан спанаќ зовриена вода 4 јајца 100 г изрендана гауда 250 г издробено фета сирење 150 г грчки јогурт 100 г сончогледово масло 150 мл млеко 200 г брашно 1 лажичка прашок за печиво Постапка: 1.Прелијте

Мафини со спанаќ

Мафини со спанаќ

Доза за 15-16 мафини Едноставни, а превкусни и рецептот е скроз погоден и испробан повеќе пати, мафините се меки и убаво нарастуваат. Овие денес ги направив и уште додека го пишев рецептот, пола се изедоа хехеех Подготовка Изматете ги јајцата со миксер, па додадете го јогуртот и маслото, па постепено додавајте го просеаното брашно и прашокот за пециво

Секој која ја пробал оваа пита се воодушевил – сеченица по старински рецепт

Секој која ја пробал оваа пита се воодушевил – сеченица по старински рецепт

Лисната погача со сирење прва се разграбува од масата зошто сите ја сакаат поради посебниот вкус, мирис и мекост. Потребни состојки: 550-600 г брашно 200 мл млака вода 20 г свеж квасец 1 лажичка шеќер 5 лажици масло (50 мл) 2 јајца 1 полна лажичка сол (зависи од сирењето, по вкус) 100 г маргарин 250 г тврдо сирење јогурт за премачкување сусам за наросување

Јогурт погача на кој никој не може да и одолее – додека се пече, цела куќа мириса привлечно

Јогурт погача на кој никој не може да и одолее – додека се пече, цела куќа мириса привлечно

Најубавата и најлесната погача која ќе ве освови веднаш, по првиот залак! Погачата е мека како душа и многу едноставна за приготвување, особено за млади домаќинки. Потребни состојки: 2 јајца 1 јогурт во чаша 50 г квасец 200 мл вода 2 лажички шеќер 2 лажички сол Брашно по потреба (околу 700 – 800 г) Сусам за поросување 150 г маргарин/путер за мачкање