притисни ентер »

Египќаните го отворија шампионатот со лесна победа над Чиле
Египќаните го отворија шампионатот со лесна победа над Чиле

Египќаните го отворија шампионатот со лесна победа над Чиле

Египетската ракометна репрезентација имаше чест да го отвори 17. Светско првенство во ракомет, во лесна 35:29 победа над Чиле во натпреварите во групата Г, каде што утре Македонија ја пречекува Шведска во тешко отварање на турнирот. Египет направи предност од седум гола уште во првото полувреме (18:11), по што рутински ја оствари првата победа на шампионатот

Египќаните го отворија шампионатот со лесна победа над Чиле

Египќаните го отворија шампионатот со лесна победа над Чиле

Египетската ракометна репрезентација имаше чест да го отвори 17. Светско првенство во ракомет, во лесна 35:29 победа над Чиле во натпреварите во групата Г, каде што утре Македонија ја пречекува Шведска во тешко отварање на турнирот. Египет направи предност од седум гола уште во првото полувреме (18:11), по што рутински ја оствари првата победа на шампионатот

Египќаните го отворија шампионатот со лесна победа над Чиле

Египќаните го отворија шампионатот со лесна победа над Чиле

Египетската ракометна репрезентација имаше чест да го отвори 17. Светско првенство во ракомет, во лесна 35:29 победа над Чиле во натпреварите во групата Г, каде што утре Македонија ја пречекува Шведска во тешко отварање на турнирот. Египет направи предност од седум гола уште во првото полувреме (18:11), по што рутински ја оствари првата победа на шампионатот

Домаќинот го отвори Мундијалот со победа

Домаќинот го отвори Мундијалот со победа

Домашната селекција на Египет го совлада Чиле со 35-29 на отворањето на Светското првенство во ракомет. Египет предводен од поранешниот тренер на Вардар Роберто Парондо, ја оправда фаворитската улога против Чиле во натпреварот од групата Г, во која ќе се наоѓаат и Македонија и Шведска. „Фараоните“ рутински го добија дуелот откако стекнаа предност од

Почна Светското ракометно првенство, Египет го совлада Чиле на стартот

Почна Светското ракометно првенство, Египет го совлада Чиле на стартот

Египет предводен од Роберто Парондо со 35-29 го победи Чиле на отварањето на Светското ракометно првенство. Египет предводен од Роберто Парондо со 35-29 го победи Чиле на отварањето на Светското ракометно првенство. Египет ја оправда фаворитската улога против Чиле и дојде до очекуваниот триумф, момците на Парондо кој му ја донесе втората европска титула

Очекувано: Египет лесно го победи Чиле на стартот од СП 2021

Очекувано: Египет лесно го победи Чиле на стартот од СП 2021

Репрезентацијата на Египет ја оправда фаворитската улога на дуелот со Чиле, триумфирајќи со убедливи 35-29 на премиерниот натпревар од светскиот шампионат што денеска стартуваше во „земјата на фараоните“. Африканскиот првак уште од самиот старт наметна ритам што Чилеанците не можеа да го следат, стигнувајќи до рутински триумф во групата во која се

Египет и Парондо се загреваа со Чиле за Македонија

Египет и Парондо се загреваа со Чиле за Македонија

Египет, очекувано со победа тргна на Светското првенство. Домаќинот на Мундијалот, предводен од Роберто Гарсија Парондо ја оправдаа фаворитската улога против Чиле, го совладаа со убедливи 35-29 (18-11) во првиот меч од групата Г. Следен противник на египетската селекција е токму Македонија, дуелот се игра на 16. јануари. Избраниците на шпанскиот стратег

Египет го победи Чиле на отварањето на СП во ракомет

Египет го победи Чиле на отварањето на СП во ракомет

На првиот натпревар од Светското првенство, домашната репрезентација на Египет очекувано го совлада Чиле со 35:29. Освен почетните 2:2 избраниците на Парондо во текот на целиот натпревар имаа водство и доминираа на паркетот. Најдобри стрелци кај домашниот тим беа Елдера со шест погодоци, Јусри со пет, а Санад и Јахиа постигнаа по четири гола, додека

Елдера од Египет е машина за голови, шест од шест против Чиле

Елдера од Египет е машина за голови, шест од шест против Чиле

Домаќинот Египет со убедлива победа против Чиле 35-29 го отвори Мундијалот, на полувреме се беше јасно кој е кој на овој дуел од групата во која се уште и Македонија и Шведска. Најдобри поединци кај Египет беа, Елдера и Јахија со по шест гола, за играч на натпреварот беше прогласен Елдера кој запиша шест од шест, ова се дел од неговите голови против