притисни ентер »

Бред Пит, Виола Дејвис, Том Круз… – кој извиси во номинациите за Оскар?
Бред Пит, Виола Дејвис, Том Круз… – кој извиси во номинациите за Оскар?

Бред Пит, Виола Дејвис, Том Круз… – кој извиси во номинациите за Оскар?

САД- Секоја година, првото забележливо нешто што треба да се разговара по објавувањето на номинациите за Оскар е кој изгуби, според гласачкото тело на Академијата за филмски уметности и науки. Денес, Академијата ги објави номинациите за својата 95-та церемонија на доделување награди – и има многу да се зборува како и секогаш. Кој годинава извиси во

Џон Вилијамс испиша историја на Оскарите како најстар номиниран

Џон Вилијамс испиша историја на Оскарите како најстар номиниран

САД- Оскаровецот Џон Вилијамс испиша историја на Оскарите во вторникот кога доби номинација за најдобра музика за филмот на  Стивен Спилберг „The Fabelmans“. Со 90 години, Вилијамс сега е најстарата личност која е номинирана за најпрестижната филмска награда, рекорд што претходно го држеа три лица кои беа номинирани на 89 години: костимографката Ен

Номинации за Оскар 2023: Кој изгуби, а кој изненади?

Номинации за Оскар 2023: Кој изгуби, а кој изненади?

САД- Секоја година, првото забележливо нешто што треба да се разговара по објавувањето на номинациите за Оскар е кој изгуби, а кој изненади според гласачкото тело на Академијата за филмски уметности и науки. Денес, Академијата ги објави номинациите за својата 95-та церемонија на доделување награди – и има многу да се зборува како и секогаш. Еве ја

(Во живо) Номинации за Оскар 2023

(Во живо) Номинации за Оскар 2023

Американската Академија за филмски уметности и науки денеска во Лос Анџелес ќе ги објави номинациите за престижните „Оскари“. Добитникот на Оскар Риз Ахмед и ѕвездата на M3gan Алисон Вилијамс ќе ги соопштат номинираните. Свеченоста на прогласување на победниците е една од најпрестижните доделувања награди во светот на филмот.

Номинациите за „Оскар“ ќе бидат објавени денеска

Номинациите за „Оскар“ ќе бидат објавени денеска

Одличјето е претставено со позлатена статуетка во облик на човек, изработена од британиум, со црна метална основа, а висока 34 сантиметри и тешка 3,85 килограми. Годинешното, 95-то доделување на наградите ќе се одржи на 12 март, во 24 категории. Свеченоста на прогласување на победниците е една од најпрестижните доделувања награди во светот на филмот

Кои филмови ќе се борат за престижниот „Оскар“?

Кои филмови ќе се борат за престижниот „Оскар“?

Американската Академија за филмски уметности и науки денеска во Лос Анџелес ќе ги објави номинациите за престижните „Оскари“. Одличјето е претставено со позлатена статуетка во облик на човек, изработена од британиум, со црна метална основа, а висока 34 сантиметри и тешка 3,85 килограми. Годинешното, 95-то доделување на наградите ќе се одржи на 12 март,

Што треба да знаете за 95. издание на „Оскарите“

Што треба да знаете за 95. издание на „Оскарите“

„Оскарите“ се подготвуваат да го прослават 95. роденден Претстојните 95. „Оскари“ ќе обележат речиси еден век кинематографска извонредност, со церемонија за која извршниот директор на Академијата, Бил Крамер, неодамна изјави дека ќе им оддаде почит и на најдобрите филмови на годината и на оваа историска годишнина. - Енергијата околу шоуто треба да

Кои филмови ќе се борат за престижниот „Оскар“?

Кои филмови ќе се борат за престижниот „Оскар“?

Американската Академија за филмски уметности и науки денеска во Лос Анџелес ќе ги објави номинациите за престижните „Оскари“. Одличјето е претставено со позлатена статуетка во облик на човек, изработена од британиум, со црна метална основа, а висока 34 сантиметри и тешка 3,85 килограми. Годинешното, 95-то доделување на наградите ќе се одржи на 12 март,