притисни ентер »

5 работи што може да ви се случат ако си легнете да спиете лути
5 работи што може да ви се случат ако си легнете да спиете лути

5 работи што може да ви се случат ако си легнете да спиете лути

Носењето на лутината во кревет е една од најштетните работи што можете да ги направите. Кога сте будни, можете да ги анализирате негативните емоции и да се ослободите од нив. Но, кога ќе легнете да спиете, непријатните чувства можат да растат, па дури и некоја помала непријатност може да прерасне во вистинска драма. Во продолжение прочитајте какво

Кои се најчестите лажни ,,сигнали” за глад?

Кои се најчестите лажни ,,сигнали” за глад?

Во една од претходните статии зборувавме повеќе за апетитот и неговото значење. Споменавме дека желбата за храна (апетитот) е еволутивно детерминирана и претставува еден од клучните елементи за преживувањето на човекот. [Поврзано: Изгубен апетит? Некогаш може да е сериозен знак ] Затоа, многу е важно да научиме соодветно да ги следиме сигналите кои

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Никако не легнувајте гладни - ЕВЕ ЗОШТО

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Никако не легнувајте гладни - ЕВЕ ЗОШТО

Иако честопати читаме совети за не јадење пред спиење, постојат исклучоци и тоа е кога сте гладни. Во овој случај, не се препорачува да прескокнете оброк, бидејќи чувството на глад може да ве држи будни долго време или да ви го наруши спиењето, па затоа експертите предупредуваат дека не треба да легнувате гладни. Ако можете да се организирате за да

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Никако не легнувајте гладни - ЕВЕ ЗОШТО

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Никако не легнувајте гладни - ЕВЕ ЗОШТО

Иако честопати читаме совети за не јадење пред спиење, постојат исклучоци и тоа е кога сте гладни. Во овој случај, не се препорачува да прескокнете оброк, бидејќи чувството на глад може да ве држи будни долго време или да ви го наруши спиењето, па затоа експертите предупредуваат дека не треба да легнувате гладни. Ако можете да се организирате за да

Никогаш не легнувајте гладни, а еве и зошто

Никогаш не легнувајте гладни, а еве и зошто

Никогаш не легнувајте гладни, а еве и зошто Иако честопати читаме совети за не јадење пред спиење, постојат исклучоци и тоа е кога сте гладни. Во овој случај, не се препорачува да прескокнете оброк, бидејќи чувството на глад може да ве држи будни долго време или да ви го наруши спиењето, па затоа експертите предупредуваат дека не треба да легнувате

Никогаш не легнувајте гладни, а еве и зошто

Никогаш не легнувајте гладни, а еве и зошто

Иако честопати читаме совети за не јадење пред спиење, постојат исклучоци и тоа е кога сте гладни. Во овој случај, не се препорачува да прескокнете оброк, бидејќи чувството на глад може да ве држи будни долго време или да ви го наруши спиењето, па затоа експертите предупредуваат дека не треба да легнувате гладни. Ако можете да се организирате за да

Ако не можете да спиете читајте книга наместо да посегнете по телефонот

Ако не можете да спиете читајте книга наместо да посегнете по телефонот

Јадењето сирење непосредно пред спиење може да ви донесе попријатни соништа, но тоа нема да влијае на квалитетот на вашиот сон - за разлика од расправија со партнерот или гледање во вашиот мобилен телефон. Ова е само едни од митовите поврзани со спиењето што ги разби лекарот од NHS и телевизиска личност во Велика Британија, Раџ Синг, кој има за цел

Овие намирници избегнувајте ги пред спиење

Овие намирници избегнувајте ги пред спиење

Некои намирници или некои состојки во храната лошо влијаат на нашиот организам и нѝ го нарушуваат процесот на спиење. Доволно е да избегнувате некои намирници пред спиење и нема да имате проблем со сонот. Јасно е поради што не треба да пиете кафе пред спиење. Кофеинот кој го содржи кафето го буди организмот, а тоа сигурно нема да ви помогне да заспиете

3 конкретни причини зошто јадењето непосредно ПРЕД спиење не е добра идеја

3 конкретни причини зошто јадењето непосредно ПРЕД спиење не е добра идеја

Сите понекогаш имаме нездрави оброци доцна во ноќта иако сме свесни дека тоа можеби и не е најдобриот избор. Но, што всушност се случува кога јадеме непосредно пред спиење и дали тоа е толку лошо колку што слушаме дека е? Во продолжение, 3 главни причини зошто треба да го избегнуваме јадењето доцна во ноќта, особено обемното јадење на нездрава храна