притисни ентер »

Пападимулис: Античка Македонија е грчко наследство, сега е ред Грција да каже ‘да’
Пападимулис: Античка Македонија е грчко наследство, сега е ред Грција да каже ‘да’

Пападимулис: Античка Македонија е грчко наследство, сега е ред Грција да каже ‘да’

Потпретседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, сметаат дека сега е редот на Грција да каже ‘да’. Пападимулис ова го изјави откако синоќа во македонското Собрание беа изгласани уставните измени неопходни за имплементација на Преспанскиот договор со Грција за промена на името во Република Северна Македонија