притисни ентер »

Фантастичен летен вкус: Овошен десерт со крем од ванила!
Фантастичен летен вкус: Овошен десерт со крем од ванила!

Фантастичен летен вкус: Овошен десерт со крем од ванила!

Во потрага сте по едноставен и лесен рецепт за летен овошен десерт со фантастичен вкус? Направете ги овие мини тортички кои се комбинација од лимон, бисквити и ванила. Веруваме дека вкусот ќе ве воодушеви! Потребни состојки за бисквитот од лимон: 3 јајца 150 грама шеќер 1 ванилин шеќер 200 мл јогурт 150 мл масло рендана кора од 1 лимон 150 грама остро

Летна фантазија на вкусови: Овошен десерт со крем од ванила!

Летна фантазија на вкусови: Овошен десерт со крем од ванила!

Направете мини торта во комбинавија со лимон, бисквити и ванила, која ќе ги воодушеви вашите најблиски. Бисквити од лимон: - 3 јајца; - 150гр. шеќер; - 1 ванилен шеќер; - 200мл. јогурт; - 150мл масло; - изрендана кора од 1 лимон; - брашно; - 1 прашак за пециво. Крем од ванила: - 300мл. млеко; - 1 пудинг од ванила; - 3,4 лажици шеќер; - 30гр. путер

Ванила кремпита (без печење)

Ванила кремпита (без печење)

Многу лесно и брзо се спрема овој десерт. Потребен е само миксер и најмногу 15на минути време. Бисквитите се макаат во ладно млеко и се редат на рамна подлога или правоаголна тава. Прашоците за инстант пудинг се мешаат со млекото и ванилите и се миксираат до згуснување. Се додава слатката павлака и шеќерот и се миксира додека смесата стани како крем

Tорта со јаболкa

Tорта со јаболкa

Кремаста, лесна за правење и неверојатно вкусна … Потребно – за бисквитното тесто 150 гр путер 100 гр шеќер 3 жолчки 150 гр мелени бадеми 100 гр брашно –  за филот 1 кг јаболки 1 лимон – за кремот 5 жолчки 200 гр шеќер 6 лажици нишесте 700 мл млеко 2 лажичиња ванилин шеќер – за шлагот 8 белки 250 гр шеќер во прав Подготовка Прво подгответе го тестото