притисни ентер »

Победнички старт на Јончевски: Гостивар преку МЗТ Скопје обезбеди плејоф
Победнички старт на Јончевски: Гостивар преку МЗТ Скопје обезбеди плејоф

Победнички старт на Јончевски: Гостивар преку МЗТ Скопје обезбеди плејоф

Кошаркарите на Гостивар славеа на дуелот против актуелниот шампион МЗТ Скопје со 65:51, во заостанатиот натпревар од 7. коло во Првата лига. Ова воедно значеше и победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар. Домашните кошаркари беа далеку помотивирани и на крајот сосема заслужено дојдоа до триумф со кој обезбедија пласман во плејофот

Гостивар доминираше против МЗТ, Еуро Никел подобар од Кожув

Гостивар доминираше против МЗТ, Еуро Никел подобар од Кожув

Гостивар го доби денешното кошаркарско дерби со МЗТ Скопје (65:51), во натпревар со малку поени и доминација на домашната екипа. МЗТ без тренерот Радуловиќ и капитенот Стојановски постигна само 23 поени во првото полувреме, па Гостивар имаше плус 16 уште по дваесет минути. Гостинската екипа не можеше посебно да му возврати на мотивираниот Гостивар,

Гостивар му одржа лекција на МЗТ Скопје во дебито на Јончевски

Гостивар му одржа лекција на МЗТ Скопје во дебито на Јончевски

Гостивар се врати на победите по поразот од Вардар во минатото коло, причина поради која Марјан Србиновски си поднесе оставка. Никој, не очекуваше дека на дербито против МЗТ Скопје, новиот стратег, Александар Јончевски ќе дебитира со убедлива победа и уште поубедлива игра. Домашниот тим славеше со 65-51 и дојде до важни бодови за место меѓу први осум

Гостивар му одржа лекција на МЗТ Скопје во дебито на Јончевски

Гостивар му одржа лекција на МЗТ Скопје во дебито на Јончевски

Гостивар се врати на победите по поразот од Вардар во минатото коло, причина поради која Марјан Србиновски си поднесе оставка. Никој, не очекуваше дека на дербито против МЗТ Скопје, новиот стратег, Александар Јончевски ќе дебитира со убедлива победа и уште поубедлива игра. Домашниот тим славеше со 65-51 и дојде до важни бодови за место меѓу први осум

КК Гостивар сепак го нема кажано последниот збор, победа над МЗТ Скопје 65-51

КК Гостивар сепак го нема кажано последниот збор, победа над МЗТ Скопје 65-51

Фантастична партија пружија кошаркарите на гостиварскиот прволигаш, совладувајќи ја пред малку фаворизираната екипа на МЗТ Скопје во Младост, со резултат 65-51. Незивесноста траеше само во првите 10 минути од натпреварот кои завршија (19-17), по што избраниците на новиот тренер Јончевски покажаа дека знаат да играат квалитетна кошарка посебно во одбраната

Воскресна Гостивар, настрада МЗТ Скопје

Воскресна Гостивар, настрада МЗТ Скопје

Алек Јончевски имаше извонредно деби на клупата на Гостивар, предводејќи го овој тим до убедлив триумф над својата поранешна екипа МЗТ Скопје (65-51). Гостиварци по серијата слаби резултати се разделија од долгогодишниот стратег Марјан Србиновски, а Јончевски по само два дена работа успеа да најде начин не само да го земе скалпот, туку и да го понижи

Еуро Никел му нанесе сериозен удар на Кожуф во битката за плеј-оф

Еуро Никел му нанесе сериозен удар на Кожуф во битката за плеј-оф

Кошаркарите на Еуро Никел му нанесоа сериозен удар на Кожуф во битката за плеј-оф совладувајќи го со 84-75 во натпреварот од 21. коло во домашниот шампионат. Гевгеличани одлично го почнаа натпреварот добивајќи ја првата четвртина со 15-17, но по максимално израмнетото прво полувреме, во вториот дел домашните создадоа предност која на крај значеше триумф

Еуро Никел немаше проблеми со Кожув

Еуро Никел немаше проблеми со Кожув

Еуро Никел немаше проблеми со Кожув Кошаркарите на Еуро Никел од Кавадарци запишаа победа од 84-75 над Кожув, за одржување на втората позиција во македонската Прва лига и зголемување на шансите за настап во плеј-офот. . До победата кавадарчани ги предводеше Роберт Рикиќ кој собра „дабл-дабл“ од 29 поени и 14 скокови. Кај Кожув најефикасен беше Лок

Победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар

Победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар

Победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар Кошаркарите на Гостивар остварија триумф над актуелниот шампион МЗТ Скопје од 65:51 во заостанатиот натпревар од седмото коло во првата машка кошаркарска лига. Ова воедно значеше и победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар. Видно мотивираните домашни кошаркари одиграа

Победнички старт на Јончевски на клупата на Гостивар, настрада МЗТ Скопје

Победнички старт на Јончевски на клупата на Гостивар, настрада МЗТ Скопје

Кошаркарите на Гостивар остварија релативно лесен триумф над МЗТ Скопје од 65:51 во заостанатиот натпревар од седмото коло во првата лига. Ова воедно значеше и победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар. Видно мотивираните домашни кошаркари одиграа одличен натпревар и победата ја обезбедија во втората и третата четртина кога на