притисни ентер »

Слатка пита со готови кори
Слатка пита со готови кори

Слатка пита со готови кори

Рецептот не е нов ниту поинаков од другите што можат да се најдат на оваа 'тема', но се разликуваат по тоа што на самиот старт емавме доволно материјал за филот, па се снајдовме додавајќи различни видови суво овошје, ореви и гриз Ако немате време или не знаете како се прават тенки кори за пита, тогаш најдете си некое сигурно место од кое ќе купувате

Посен колач без масло

Посен колач без масло

Потребни состојки : 3 банани 2 јаболка 4-5 лажици суво грозје, претходнонатопени во вода 1 портокал – ситно рендана кора и сок 10 лажици мелени овесни снегулки 10 лажици бело брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 1 лажичка сода бикарбона малку цимет (по вкус) 1 лажичка оцет (јаболкова, винска киселина) 2-3 лажици какако 350 мл вода 4-5 лажици шеќер