притисни ентер »

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан
Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Кошаркарите на Денвер, Никола Јокиќ и Џамал Мареј го престигнаа легендарниот Мајкл Џордан по број на победи во седми натпревар во плејофот во НБА-лигата. Во својата кариера тие освоија три седми натпревари, додека Џордан има само две такви игри. Денвер се пласираше во финалето на Западот, совладувајќи ги Клиперси со 4-3 во серијата од седум натпревари

Трипл-дабл Јокиќ и Мареј ги елиминираа ЛА Клиперс

Трипл-дабл Јокиќ и Мареј ги елиминираа ЛА Клиперс

Кошаркарите на Денвер Нагетс се пласираа во финалето на Западот откако ја добија мајсторката против Лос Анџелес Клиперс со 104:89. Овој тим на Нагетс влез во историјата на НБА, тие се првите кои во еден плејоф два пати успеале од 1:3 да дојдат до 4:3. Никола Јокиќ и Џамал Мареј го предводеа Денвер до историскиот успех, додека на спротивната страна

Денвер влезе во конференциското финале и испиша историја

Денвер влезе во конференциското финале и испиша историја

Екипата на Денвер Нагетс синоќа го совлада тимот на Лос Анџелес Клиперс 104:89 и на тој начин успеа да се пласира во конференциското финале на Западот, каде што ги чекаат Лејкерски. Денвер успеа да направи своевидна сензација, односно да се врати од негаива од 3:1, и станаа првиот тим во историјата кому му пошло тоа од рака. По елиминацијата на Јут

Денвер влезе во конференциското финале и испиша историја

Денвер влезе во конференциското финале и испиша историја

Екипата на Денвер Нагетс синоќа го совлада тимот на Лос Анџелес Клиперс 104:89 и на тој начин успеа да се пласира во конференциското финале на Западот, каде што ги чекаат Лејкерски. Денвер успеа да направи своевидна сензација, односно да се врати од негаива од 3:1, и станаа првиот тим во историјата кому му пошло тоа од рака. По елиминацијата на Јут

Јокиќ ги освои Американците: „Не не сакаат тука… Но, кој ги прашува!“

Јокиќ ги освои Американците: „Не не сакаат тука… Но, кој ги прашува!“

Неверојатниот Денвер во седмиот натпревар од полуфиналето на Западната конференција сосема неочекувано ги „уништи“ ЛА Клиперс и на тој начин стана првата екипа во историјата која двапати по ред успеала да пресврт од 1-3. Извонреден повторно беше Никола Јокиќ со „трипл-дабл“ од 16 поени, 22 скока и 13 асистенции, сега комплетно освојувајќи ги американските

„Гори“ Твитер поради Никола Јокиќ: Урнебесни реакции од навивачите по спектакуларната игра на Србинот

„Гори“ Твитер поради Никола Јокиќ: Урнебесни реакции од навивачите по спектакуларната игра на Србинот

Кошаркарите на Денвер Нагетс се пласираа во финалето на плеј-офот на Западната конференција во НБА лигата, во натпреварот во кој заблеска српскиот кошаркар Никола Јокиќ, а реакциите на неговата одлична игра не изостанале. Јокиќ рекол дека никој во екипaта не чувствувал притисок и дека седмиот натпревар е „само уште еден натпревар“. „Ова е интересен

Јокиќ со монструозен трипл-дабл се запиша во историјата и го одведе Денвер во финале против Лејкерси

Јокиќ со монструозен трипл-дабл се запиша во историјата и го одведе Денвер во финале против Лејкерси

Денвер Нагетс и Никола Јокиќ се во финалето на Западната конференција во НБА лигата! Денвер во решавачкиот седми натпревар го совлада фаворизираниот Клиперс со 104:89, а Србинот имаше нова неверојатна партија и нов трипл-дабл. Натпреварот го заврши со 16 поени, 22 скока и 13 асистенции, додаде 3 блокада и 2 украдени топки, и тој стана првиот играч

Србинот Јокиќ против сите: Никој не нѐ сака тука, но – кој ги прашува!

Србинот Јокиќ против сите: Никој не нѐ сака тука, но – кој ги прашува!

Ниту еден тим во историјата на НБА не го направил тоа што сега му успеа на Денвер нагетс, а тоа е да го добие првите две плејоф-серии со триумф во „мајсторката“ и тоа откако претходно беше во негатива од 1-3 во победи. Клучен во историските успеси на составот од Колорада, секако покрај феноменалниот Џамал Мареј, беше српскиот интернационалец Никола

Историски подвиг на Денвер и Јокиќ – во мајсторката, го испратија дома фаворитот Клиперс

Историски подвиг на Денвер и Јокиќ – во мајсторката, го испратија дома фаворитот Клиперс

Екипата на Денвер Нагетс успеа да постигне историски успех – во ноќешниот седми натпревар од полуфиналето на Западот, Нагетс многу полесно од очекувањата го „решија“ фаворизираниот тим на ЛА Клиперс, станувајќи првата екипа во историјата на НБА што до финалето на конференцијата стигнала преку мајсторки во две серии по ред, откако губела со 3:1 во

Трипл-дабл Јокиќ и Мареј ги елиминираа ЛА Клиперс

Трипл-дабл Јокиќ и Мареј ги елиминираа ЛА Клиперс

Кошаркарите на Денвер Нагетс се пласираа во финалето на Западот откако ја добија мајсторката против Лос Анџелес Клиперс со 104:89. Овој тим на Нагетс влез во историјата на НБА, тие се првите кои во еден плејоф два пати успеале од 1:3 да дојдат до 4:3. Никола Јокиќ и Џамал Мареј го предводеа Денвер до историскиот успех, додека на спротивната страна