притисни ентер »

Секоја чест! Има осум прсти на рацете, но ќе игра на Австралија Опен

Секоја чест! Има осум прсти на рацете, но ќе игра на Австралија Опен

20-годишната британска тенисерка Франческа Џонс се избори за место на главниот турнир на првиот Грен Слем за оваа година – Австралија Опен. Џоонс е родена со ретко генетско нарушување наречено ектродактилија, што резултира во раѓање со осум прсти на рацете и нозете. Лекарите ја уверувале младата тенисерка дека нема да успее да стане професионална тенисерка,

ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА КАРАНТИНОТ ЗА ТЕНИСЕРИТЕ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН: Ќе бидат заклучени по 19. часови дневно! Секоја грешка скапо ќе ги чини!

ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА КАРАНТИНОТ ЗА ТЕНИСЕРИТЕ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН: Ќе бидат заклучени по 19. часови дневно! Секоја грешка скапо ќе ги чини!

Ригорозните мерки за сузбивање на епидемијата на вирусот Ковид-19 властите во Австралија не ги ублажија, дури ниту кон најдобрите тенисери во светот, кои ќе се натпреваруваат на првиот грен слем во сезоната од 8. февруари. Секој од играчите ќе мора да помине низ двонеделен карантин, кој на многу начини повеќе личи на затвор. Посебен проблем се појавил

Има осум прсти на рацете, но сепак ќе игра на Австралија Опен

Има осум прсти на рацете, но сепак ќе игра на Австралија Опен

ИЗВОР Скопје24 | јануари 13, 2021 Британската тенисерка Франческа Џонс со своите 20 години се избори за место на главниот турнир на првиот Грен Слем за оваа година – Австралија Опен. Франческа е роден со генетско наушување кое е многу ретко, наречено ектодактилија, што резултира во раѓањето на само осум прсти на рацете и на нозете. Лекарите ја уверувале

Секоја чест! Има осум прсти на рацете, но ќе игра на Австралија Опен

Секоја чест! Има осум прсти на рацете, но ќе игра на Австралија Опен

20-годишната британска тенисерка Франческа Џонс се избори за место на главниот турнир на првиот Грен Слем за оваа година – Австралија Опен. Џоонс е родена со ретко генетско нарушување наречено ектродактилија, што резултира во раѓање со осум прсти на рацете и нозете. Лекарите ја уверувале младата тенисерка дека нема да успее да стане професионална тенисерка,

Браво Франческа: девојката која има по четири прсти на рацете, се пласираше на Австралија опен

Браво Франческа: девојката која има по четири прсти на рацете, се пласираше на Австралија опен

Британката си го оствари сонот кој го имаше како дете додека лежеше по болници. Британската тенисерка Франческа Џонс, која е родена со реткиот синдром ектродактилија-ектодермална дисплазија (ЕЕЦ), првпат во кариерата се пласира на гренслем-турнир. Таа успешно ги мина квалификациите кои се играа во Дубаи и од 8 февруари ќе биде дел од главниот турнир

Тенисерка има по четири прсти на двете раце и се наоѓа пред пласман на Австралијан опен!

Тенисерка има по четири прсти на двете раце и се наоѓа пред пласман на Австралијан опен!

Во квалификациите за Австралијан опен вистинска сензација е 20-годишната Франческа Џоунс, која во моментов се наоѓа на 241. позиција во светот и е на чекор до пласман во главната ждрепка на првиот гренслем-турнир во сезоната. Таа во првите две квалификациски кола успеа да ги совлада Моника Николеску и Јана Фет, а сега треба да се соочи против Џин Лу,

Докторите ѝ кажале дека никогаш нема да може да игра тенис, а ќе биде сензација во Мелбурн: Има само 8 прсти на рацете и 7 на нозете...

Докторите ѝ кажале дека никогаш нема да може да игра тенис, а ќе биде сензација во Мелбурн: Има само 8 прсти на рацете и 7 на нозете...

Британската тенисерка Франческа Џонс се пласираше во финалната рунда во квалификациите за Австралијан Опен, откако ја победи Јана Фет. Џонс во последниот натпревар ќе игра против Лу Жиажинг, а доколку победи првпат во кариерата ќе учествува на Гренд слем. Ништо необично, доколку не станува збор за девојче на кое што сите ѝ зборувале дека нема никогаш

Тенисерката родена со по четири прсти на рацете пред пласман на АО!

Тенисерката родена со по четири прсти на рацете пред пласман на АО!

Британката Франческа Џонс е на една победа од пласман на главниот турнир на Австралија опен, откако ја победи Хрватката Јана Фет во второто коло на квалификациите, фантастичен успех ако се знае дека 20-годишната Џонс е родена со три прсти и палец на двете раце, три прсти на нозете на едното стапало и четири на другото. Џонс прво ја совлада Романката

Тенисерката родена со по четири прсти на рацете пред пласман на АО!

Тенисерката родена со по четири прсти на рацете пред пласман на АО!

Британката Франческа Џонс е на една победа од пласман на главниот турнир на Австралија опен, откако ја победи Хрватката Јана Фет во второто коло на квалификациите, фантастичен успех ако се знае дека 20-годишната Џонс е родена со три прсти и палец на двете раце, три прсти на нозете на едното стапало и четири на другото. Џонс прво ја совлада Романката