притисни ентер »

Тачи најави оставка ако Хаг покрене обвинение против него
Тачи најави оставка ако Хаг покрене обвинение против него

Тачи најави оставка ако Хаг покрене обвинение против него

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео-обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој сомнеж и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. – Можно е да сум направил

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој сомнеж и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. „Можно е да сум направил

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој сомнеж и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. „Можно е да сум направил

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседателската функција

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседателската функција

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) и поранешен

Хашим Тачи најави оставка ако се потврди обвинението од Хаг

Хашим Тачи најави оставка ако се потврди обвинението од Хаг

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската

Ако обвинението во Хаг се потврди, Хашим Тачи ќе поднесе оставка

Ако обвинението во Хаг се потврди, Хашим Тачи ќе поднесе оставка

Ако обвинението се потврди ќе поднесам оставка и ќе се соочам со тоа, изјави вечерва претседателот на Косово, Хашим Тачи во телевизиското обраќање до јавноста. Неговото обраќање следува откако минатата недела Специјалното обвинителство во Хаг го обвини за воени злосторства и злосторства против човештвото за време на војната за независност на Косово

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој сомнеж и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. „Можно е да сум направил

Тачи во обраќање до нацијата најави оставка доколку судот во Хаг го потврди обвинението

Тачи во обраќање до нацијата најави оставка доколку судот во Хаг го потврди обвинението

Во видео обраќањето до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се фрли светло врз секое сомневање и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. „Можно е да сум направил грешки во мирно време, но никогаш и воени злосторства“, рече Тачи.

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската

Тачи ќе си поднесе оставка, ако се потврди обвинението

Тачи ќе си поднесе оставка, ако се потврди обвинението

Ако обвинението се потврди ќе поднесам оставка и ќе се соочам со тоа, рече косовскиот претседател Хашим Тачи во вечерашното обраќање до јавноста. Неговото обраќање уследи откако пред пет дена Специјалното обвинителство во Хаг го обвини за воени злосторства и злосторства против човештвото, кои произлегуваат од војната за независност на Косово во периодот