притисни ентер »

Ѓоковиќ за Мареј: Јас сум во шок, не знам што би кажал…
Ѓоковиќ за Мареј: Јас сум во шок, не знам што би кажал…

Ѓоковиќ за Мареј: Јас сум во шок, не знам што би кажал…

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ призна дека многу го изненадила најавата на Британецот, Енди Мареј наскоро да ја заврши кариерата поради повредата на колкот. Мареј низ солзи откри дека Австралија Опен можеби ќе биде неговиот последен турнир. „Искрено не знаев за најавата на Енди. Ух, не знам што би рекол… Тоа е шок. Иста генерација сме

Еволуирав поради Ѓоковиќ, беше непобедлив

Еволуирав поради Ѓоковиќ, беше непобедлив

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер, пред почетокот на Австралија опен зборуваше за тоа како Србинот Новак Ѓоковиќ влијаел на неговата кариера. Федерер, кој ја брани титулата на првиот грен-слем турнир Австралија опен, кој стартува на 14 јануари зборуваше за своите противници паи за светскиот тениски рекет број еден. Роже покрај тоа што го пофали најдобриот

Еволуирав поради Ѓоковиќ, беше непобедлив

Еволуирав поради Ѓоковиќ, беше непобедлив

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер, пред почетокот на Австралија опен зборуваше за тоа како Србинот Новак Ѓоковиќ влијаел на неговата кариера. Федерер, кој ја брани титулата на првиот грен-слем турнир Австралија опен, кој стартува на 14 јануари зборуваше за своите противници паи за светскиот тениски рекет број еден. Ѓоковиќ постојано ми поставуваше

Федерер и Ѓоковиќ атакуваат на рекорд во Мелбурн

Федерер и Ѓоковиќ атакуваат на рекорд во Мелбурн

Тие ќе имаат шанса да влезат во историјата на овој турнир доколку еден од нив го освои трофејот, што ќе биде рекорден седми пат на првиот годинашен гранслем-турнир, што почнува в понеделник Швајцарецот Роже Федерер (37) и Србинот Новак Ѓоковиќ (31) се рекордери на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен во Мелбурн, со по шест титули и еден може да

ПОВОЛНА ЖДРЕПКА ЗА ЃОКОВИЌ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН

ПОВОЛНА ЖДРЕПКА ЗА ЃОКОВИЌ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН

ПОВОЛНА ЖДРЕПКА ЗА ЃОКОВИЌ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН Поволна ждрепка имаше  Новак Ѓоковиќ за традиционално  првиот Грен слем  турнир од сезоната.Српскиот тенисер  од врвот на АТП листата во Мелбурн ќе атакува на седмиот наслов а во првото коло за ривал ќе има квалификант откако ќе завршат трите круга квалификации.Според ждрепката,Ѓоковиќ ќе може да има средба

Федерер и Надал во иста половина, Ѓоковиќ има „чист пат“ до финалето на Австралија Опен

Федерер и Надал во иста половина, Ѓоковиќ има „чист пат“ до финалето на Австралија Опен

Изминатава ноќ во Мелбурн се одржа ждрепката за претстојното издание на Австралија Опен кое официјално ќе стартува на 14-ти јануари, а по направениот комплетен костур на натпревари, може да се заклучи дека најдобро помина Новак Ѓоковиќ кој се најде во полесната половина. Светскиот рекет број еден ќе го стартува турнирот против квалификант, а единствени

„Имам 99 титули, се надевам дека во Мелбурн ќе стигнам до јубилејот“

„Имам 99 титули, се надевам дека во Мелбурн ќе стигнам до јубилејот“

Шампионот на 20 Грен слем титули, Роџер Федерер, го дозна првотивникот во првото коло на Австралија Опен. Се работи за Денис Истомин од Русија, кој исто така важи за еден од поискусните во ждрепката. 38-годишниот Швајцарец ја брани титулата од минатата сезона, се надева дека ќе го повтори успехот од 2018 година, а истиот ќе му донесе несекојдневен

Ѓоковиќ убедлив против Мареj во тренинг меч

Ѓоковиќ убедлив против Мареj во тренинг меч

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Британецот Енди Мареј со 2-0, по сетови 6:1 и 4:1 на тренинг меч во рамките на подготовките за Австралија опен. Ѓоковиќ на ривалот му препушти само два гема на теренот „Маргарет Корт“ во Мелбурн пред 2.000 гледачи. Србинот го надигра поранешниот прв светски рекет Мареј, кој моментално се наоѓа на  230

Ѓоковиќ убедлив против Мареj во тренинг меч

Ѓоковиќ убедлив против Мареj во тренинг меч

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Британецот Енди Мареј со 2-0, по сетови 6:1 и 4:1 на тренинг меч во рамките на подготовките за Австралија опен. Ѓоковиќ на ривалот му препушти само два гема на теренот „Маргарет Корт“ во Мелбурн пред 2.000 гледачи. Србинот го надигра поранешниот прв светски рекет Мареј, кој моментално се наоѓа на

Ѓоковиќ убедлив против Мареj во тренинг меч

Ѓоковиќ убедлив против Мареj во тренинг меч

Мелбурн, 10 јануари 2019 (МИА) – Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Британецот Енди Мареј со 2-0, по сетови 6:1 и 4:1 на тренинг меч во рамките на подготовките за Австралија Опен. Ѓоковиќ на ривалот му препушти само два гема на теренот „Маргарет Корт“ во Мелбурн пред 2.000 гледачи. Србинот го надигра поранешниот прв светски рекет Мареј,