притисни ентер »

Куманово славеше против Еуро Никел по продолжение
Куманово славеше против Еуро Никел по продолжение

Куманово славеше против Еуро Никел по продолжение

Кошаркарите на Куманово вечерва на домашен терен ја совладаа екипата на Еуро Никел од Кавадарци со 86-85 по продолжението, откако резултатот беше 79-79 по 40 минути игра, со што во 9-то коло ја забележаа шестата првенствена победа. Куманово пропушти шанса да стигне до победа и во регуларниот дел од натпреварот, но гостите од Кавадарци во последните

Страшно деби на Малинков, Пелистер му отчита лекција на Гостивар

Страшно деби на Малинков, Пелистер му отчита лекција на Гостивар

ФОТО: Bitolanews Љупчо Малинков имаше деби од соништата на клупата на Пелистер. Само со неколку тренинзи успеа да го најде победничкиот рецепт за незгодниот Гостивар, кој во Битола беше надигран со 89-79 (26-14, 30-15, 21-15, 12-35). За Пелистер ова беше четврта победа оваа сезона, додека пак Гостивар го запиша третиот пораз. Домашниот тим тргна доминантно

Препородениот Пелистер си поигра со Гостивар, Куманово по продолженија подобар од Еуроникел

Препородениот Пелистер си поигра со Гостивар, Куманово по продолженија подобар од Еуроникел

Љупчо Малинков стартуваше со победа на клупата на Пелисте. Стратеготот во својот прв натпревар како предводник на битолскиот клуб го совлада Гостивар со 89-79. Одличната игра по промената на стратегот кошаркарите на Пелисетер ја покажаа уште во првото полувреме во кое постигнаа неверојатни 56 поени и на пауза заминаа со огромна предност од плус дваесет

Куманово ја доби драмата со Еуро Никел, Пелистер доминираше против Гостивар

Куманово ја доби драмата со Еуро Никел, Пелистер доминираше против Гостивар

Кошаркарите на Куманово беа поуспешни во драматичната завршница на дуелот со Еуро Никел, во која имаше и едно продолжение за да бидат постигнати конечните 86:85. Домаќините на крајот победија и не му дозволија на противникот да се израмни на врвот со МЗТ Скопје, па сега и двете екипи имаат скор 6-3, како и уште три екипи. Младеновиќ со 23 и Атанасов

Пелистер го сруши Гостивар, Куманово по продолженија подобар од Еуроникел

Пелистер го сруши Гостивар, Куманово по продолженија подобар од Еуроникел

ФМП Академија го победи МЗТ Скопје 2 со резултат 84:79, додека првиот тим на МЗТ Скопје оствари рутински триумф против Вардар со 97:80 Работнички го доби Кожув убедливо, гостите од Гевгелија беа немоќни на ова гостување (97:81). Пелистер на домашен терен оствари победа против кошаркарскиот колектив од Гостивар 89:79, додека Куманово по продолженија

Страшно деби на Малинков, Пелистер му отчита лекција на Гостивар

Страшно деби на Малинков, Пелистер му отчита лекција на Гостивар

ФОТО: Bitolanews Љупчо Малинков имаше деби од соништата на клупата на Пелистер. Само со неколку тренинзи успеа да го најде победничкиот рецепт за незгодниот Гостивар, кој во Битола беше надигран со 89-79 (26-14, 30-15, 21-15, 12-35). За Пелистер ова беше четврта победа оваа сезона, додека пак Гостивар го запиша третиот пораз. Домашниот тим тргна доминантно

ФМП речиси го обезбеди опстанокот, но ќе се бори и за Суперлига

ФМП речиси го обезбеди опстанокот, но ќе се бори и за Суперлига

фото: архива Дуелот на двата дебитанта во елитното македонско кошаркарско друштво му припадна на тимот кој веќе ја почувствува сласта на победата. Академија ФМП триумфираше со 84:79, но само благодарение на последната четвртина во која го скрши отпорот на МЗТ 2. Младите аеродромци долго време беа во водство и го контролираа резултатот, но трокираа

„Металците“ ја оправдаа фаворитската улога против Вардар

„Металците“ ја оправдаа фаворитската улога против Вардар

Дамјан Стојановски беше најпродуктивниот кошаркар кај шампионот МЗТ во триумфот над „црвено-црните“. Откако по нешто повеќе од четири минути на семафорот во СЦ „Јане Сандански“ стоеше МЗТ Скопје Аеродром 15, Вардар 2, многумина од малкуте присутни гледачи помислија дека „тоа е тоа“. Бранителот сепак немаше лесна задача против екипата која досега има

Шампионот го „реши“ Вардар, дуелот на дебитантите за Академија ФМП

Шампионот го „реши“ Вардар, дуелот на дебитантите за Академија ФМП

МЗТ Скопје ја оправда фаворитската улога против Вардар, на домашен терен го совлада со 97-80 (31-22, 20-24, 23-13, 23-21) во рамките на деветото коло во Првата лига. Актуелниот првак одигра колку што беше потребно за да дојде до нови бодови за првото место на табелата, отвори со 15-2, гостите со серија од 9-0 намалија на 17-13, а потоа и израмнија

Куманово продолжи да ги „меле“ фаворитите, Пелистер го шокира Гостивар

Куманово продолжи да ги „меле“ фаворитите, Пелистер го шокира Гостивар

Кошаркарите на Куманово продолжуваат со добрите игри, па по минатонеделното освојување на Гостивар, пред нив падна уште еден фаворит и тоа Еуро Никел (86-85), кого го победија по едно продолжение. Кумановци наполно заслужено дојдоа до бодовите, иако имаа можност триумфот да го осигурат уште во регуларниот дел. Стартната петорка им беше фантастична,