притисни ентер »

Величината на Дончиќ се гледа во неговото скромно срце
Величината на Дончиќ се гледа во неговото скромно срце

Величината на Дончиќ се гледа во неговото скромно срце

Словенецот се вклучи во хуманитарната акција да спаси живот на двегодишно дете. Младата ѕвезда на Далас маверикс покажа дека е човек со големо срце. На вчерашната победа на Далас против Лејкерс во Лос Анџелес, Дончиќ имаше специјален гостин и огромна поддршка од двегодишниот сонародник Крис Зудиќ, кој боледува од ретка болест на мускулите. Дончиќ се

Големиот Дончиќ има хумано срце: Израдува детенце од Словенија

Големиот Дончиќ има хумано срце: Израдува детенце од Словенија

Покрај тоа што е неверојатен кошаркар, Лука Дончиќ покажа дека е и голем човек. Словенечкиот репрезентативец се вклучи во хуманитарната акција во својата земја за лечење на двeгодишниот Крис Зудич. Тој донираше поголем дел од потребните два милиони евра, а понуди и потпишана спортска опрема на аукција. Ги повика сите луѓе на социјалните мрежи да му

Лука Дончиќ собрал 2 мил. евра за лекување на дете од Словенија!!

Лука Дончиќ собрал 2 мил. евра за лекување на дете од Словенија!!

Кошаркарот на Далас кога слушнал дека на 22- месечниот Крис Зудиќ за лекување од тешка болест му се потребни 2 милиони евра без размислување одлучил да му помогне. Дончиќ со помош на пријатели ги собрал потребните средства и неговиот млад сонародник итно пристигнал во Лос Анџелес на терепии. Малиот Крис боледува од ретка генетска болест„спинална мускулна

Шампион со големо срце: Дончиќ собра 2 милиони за лекување на дете!

Шампион со големо срце: Дончиќ собра 2 милиони за лекување на дете!

Новата НБА ѕвезда, Лука Дончиќ покажа дека не само што е голем кошаркар, туку и човек со големо и хумано срце. Дончиќ блеска на терените во НБА лигата, но надвор од паркетот направи уште поголем потег со кој го воодушеви целиот свет. Тој се сретна со 22-месечното дете од Словенија, Крис, кое боледува од ретка болест на мускулите. За жал, болеста е

Големиот Дончиќ направи голем хуман гест- израдува детенце од Словенија

Големиот Дончиќ направи голем хуман гест- израдува детенце од Словенија

Покрај тоа што е неверојатен кошаркар, Лука Дончиќ покажа дека е и голем човек. Словенечкиот репрезентативец се вклучи во хуманитарната акција во својата земја за лечење на двeгодишниот Крис Зудич. Тој донираше поголем дел од потребните два милиони евра, а понуди и потпишана спортска опрема на аукција. Ги повика сите луѓе на социјалните мрежи да му

Дончиќ собра 2,2 милиони долари за лекување на малиот Крис

Дончиќ собра 2,2 милиони долари за лекување на малиот Крис

Лука Дончиќ не само што е врвен кошаркар, туку е и човек со огромно срце. Кога дознал дека на 22-месечниот Крис од Словенија му се потребни 2 милиони долари за лекување од тешка болест, Дончиќ не размислувал два пати и со помош на пријателите собрал пари за да може детето веднаш да биде примено во болница во Лос Анџелес и да почне да прима терапија

Наклон до под: Дончиќ собрал 2,2 милиони долари за болно дете од Словенија

Наклон до под: Дончиќ собрал 2,2 милиони долари за болно дете од Словенија

Кошаркарскиот талент не е единствената позитивна карактеристика на Лука Дончиќ. Талентираниот кошаркар од Љубљана покажа голема хуманост за Крис, младо детенце од Словенија кое боледува од ретка генетска болест. Едногодишното дете беше во „Стејплс Центар“ на мечот меѓу ЛА Лејкерс и Далас, а деновиве се очекува да ја прими првата терапија. Тоа немаше

Лука има огромно срце – собрал 2,2 милиони долари за помош на детенце од Словенија

Лука има огромно срце – собрал 2,2 милиони долари за помош на детенце од Словенија

Лука има огромно срце – собрал 2,2 милиони долари за помош на детенце од Словенија (ВИДЕО) Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ го предводеше Далас маверикс до триумф против страшниот Лос Анџелес лејкерс и Леброн Џејмс со 114-100, а притоа младиот играч покажа дека има големо срце. Дончиќ пред натпреварот против Лејкерс се сретна со малиот Крис од Словенија,

Голема ѕвезда, но и голем човек: Лука собра 2,2 милиони долари за помош на детенце од Словенија

Голема ѕвезда, но и голем човек: Лука собра 2,2 милиони долари за помош на детенце од Словенија

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ го предводеше Далас маверикс до триумф против страшниот Лос Анџелес лејкерс и Леброн Џејмс со 114-100, а притоа младиот играч покажа дека има големо срце. Дончиќ пред натпреварот против Лејкерс се сретна со малиот Крис од Словенија, кој боледува од ретка болест – спинална мускулна атрофија, а исто така собрал заедно