притисни ентер »

Facebook: Ажурирајте го WhatsApp и надмудрете ги шпионите
Facebook: Ажурирајте го WhatsApp и надмудрете ги шпионите

Facebook: Ажурирајте го WhatsApp и надмудрете ги шпионите

Facebook денеска ги предупреди корисниците дека треба да ја надградат својата верзија на популарната апликација WhatsApp поради тоа што постои можност без лично знаење да имаат шпионски софтвер инсталиран во телефоните. „WhatsApp ги повикува луѓето да ја надградат новата верзија на апликацијата за да ги заштитат информациите на мобилните уреди“, рекол

Хакери го нападнаа Ватсап

Хакери го нападнаа Ватсап

Хакери успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што надгледувал одредени корисници, јави Би-Би-Си. Ватсап, во сопственост на Фејсбук, соопшти  дека хакерскиот напад бил насочен само кон „одбран број” корисници и дека во петокт го решиле проблемот и ја оневозможиле понатамошната неовластена контрола. Тие побараа од

Facebook: Ажурирајте го WhatsApp и надмудрете ги шпионите

Facebook: Ажурирајте го WhatsApp и надмудрете ги шпионите

Facebook денеска ги предупреди корисниците дека треба да ја надградат својата верзија на популарната апликација WhatsApp поради тоа што постои можност без лично знаење да имаат шпионски софтвер инсталиран во телефоните. „WhatsApp ги повикува луѓето да ја надградат новата верзија на апликацијата за да ги заштитат информациите на мобилните уреди“, рекол

Хакерски напад врз Вацап – еве како да се заштитите

Хакерски напад врз Вацап – еве како да се заштитите

Компанијата Вацап соопшти дека случајот со хакерскиот напад врз апликацијата ќе го препушти на американското министерство за правда. Оваа популарна апликација ја користат околу милијарда и пол луѓе, а компанијата се гордее со нејзината безбедност, соопшти Ројтерс. Сепак портпаролот на компанијата изјави дека нападот бил многу комплициран. Фејсбук,

Фејсбук: Надоградете ја апликацијата и надмудрете ги шпионите

Фејсбук: Надоградете ја апликацијата и надмудрете ги шпионите

Фејсбук денеска ги предупреди корисниците дека треба да ја надоградат својата верзија на популарната апликација „WhatsApp“ поради тоа што постои можност без лично знаење да имаат шпионски софтвер инсталиран во телефоните. „ WhatsApp ги повикува луѓето да ја надградат новата верзија на апликацијата за да ги заштитат информациите на мобилните уреди“,

WhatsApp се спаси од системот за инсталирање шпионски софтвер во смартфони

WhatsApp се спаси од системот за инсталирање шпионски софтвер во смартфони

Мобилната апликација за испраќање соопштенија WhatsApp информираше дека ја пронашла и отстранила слабата точка во својот систем, што на хакери им овозможувала да инсталираат шпионски софтвер во смартфони, соопшти ДПА. Фирмата ја открила слабоста на почетокот на месецов. „Фалинката“ била во опцијата за аудиообраќање, што овозможувала инсталирање на

Хакерски напад врз Ватсап

Хакерски напад врз Ватсап

Хакери успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што надгледувал одредени корисници, јави Би-Би-Си. London, UK – July 19, 2018: The buttons of Whatsapp, Messenger, Telegram, Pinterest Twitter, Facetime and other chat apps on the screen of an iPhone. Ватсап, во сопственост на Фејсбук, соопшти дека хакерскиот напад бил

Хакиран WhatsApp: Шпиони влегле во системот и крадат податоци!

Хакиран WhatsApp: Шпиони влегле во системот и крадат податоци!

Шпионскиот софтвер изработен од страна на „напреден хакер“, успеал да влезе во многу мобилни телефони преку популарната „WhatsApp“ апликација за комуникација и тоа без интервенција на корисниците преку гласовните пораки во апликацијата. Весникот „Фејненшл тајмс“, ја идентификувала израелската NSO група, како потенцијален хакер во овој случај, пренесува

Хакиран WhatsApp: Шпиони влегле во системот и крадат податоци!

Хакиран WhatsApp: Шпиони влегле во системот и крадат податоци!

Шпионскиот софтвер изработен од страна на „напреден хакер“, успеал да влезе во многу мобилни телефони преку популарната „WhatsApp“ апликација за комуникација и тоа без интервенција на корисниците преку гласовните пораки во апликацијата. Весникот „Фејненшл тајмс“, ја идентификувала израелската NSO група, како потенцијален хакер во овој случај, пренесува

Хакери го нападнаа Ватсап

Хакери го нападнаа Ватсап

Хакери успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што надгледувал одредени корисници, јави Би-Би-Си. Ватсап, во сопственост на Фејсбук, соопшти дека хакерскиот напад бил насочен само кон „одбран број” корисници и дека во петокт го решиле проблемот и ја оневозможиле понатамошната неовластена контрола. Тие побараа од